Μουσικό Forum Ιωαννίνων
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


 
ΦόρουμPortalArticlesΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηRulesΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» one step from the edge - Sinking in Silence (2023)
Πετάλια ή Πεταλιέρα... Emptyαπό Crowdance Τετ Νοε 01, 2023 3:40 pm

» Ο Sakis Gouzonis κυκλοφόρησε το 15ο άλμπουμ του
Πετάλια ή Πεταλιέρα... Emptyαπό Electronica Κυρ Ιαν 01, 2023 8:45 am

» Sakis Gouzonis - Sweet Freedom
Πετάλια ή Πεταλιέρα... Emptyαπό Electronica Παρ Ιουλ 29, 2022 10:15 pm

» One step from the edge - The Deafening Silence (2020)
Πετάλια ή Πεταλιέρα... Emptyαπό Crowdance Παρ Ιουλ 10, 2020 9:02 am

» One step from the Edge - Believe (2018)
Πετάλια ή Πεταλιέρα... Emptyαπό Crowdance Κυρ Μαρ 29, 2020 7:10 pm

» Sakis Gouzonis - 8ο ηλεκτρονικό μουσικό άλμπουμ
Πετάλια ή Πεταλιέρα... Emptyαπό Electronica Τρι Ιουν 23, 2015 5:52 pm

» Crowdance Digital Promo Cd “New World Order”
Πετάλια ή Πεταλιέρα... Emptyαπό Crowdance Δευ Νοε 03, 2014 12:48 pm

» ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ
Πετάλια ή Πεταλιέρα... Emptyαπό music4u Δευ Μαρ 03, 2014 7:17 pm

» Kettavan Song Kanne Kannil Kadhal Vaithu Free Mp3 Rapidshare
Πετάλια ή Πεταλιέρα... Emptyαπό  Πεμ Δεκ 19, 2013 3:58 pm

» ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ! Νέο site
Πετάλια ή Πεταλιέρα... Emptyαπό music4u Τρι Ιουλ 09, 2013 9:02 pm

Φιλοι του Forum!!!

 

 Πετάλια ή Πεταλιέρα...

Πήγαινε κάτω 
+3
Stathis Chouliaris
kammenos62
James Basdanis
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΔευ Μάης 18, 2009 4:22 pm

Τωρα που πιάσαν οι ζέστες και εμεις οι φοιτητές πιασαμε και τα βιβλία...
πανω απο τις άλγεβρες του Boole που διάβαζα στην "Αλγεβρικη Πληροφορική"...
Ενα θέμα με ταλάνιζε...!!!

Πετάλια ή Πεταλιέρα...

Εχω κάποια πετάλια...αλλα σκέφτομαι...στην ηλικία που είμαι δεν έχω καταλήξει τι ακριβώς θέλω(ουτε και νομιζω οτι καπου θα καταληξω)...αλλα και ουτε εχω κατι δικό μου (δημιούργημα) για να επιζητώ καθαρα κατι (εντος εισαγωγικων) αυτοσχεδιο όπως ενα pedalboard απο αναλογικα pedals...
Σιγουρα, μια πεταλιερα σου δινει μεγαλύτερη γκάμμα αλλαγών...
Εκει ομως που σίγουρα χάνει είναι η ποιοτητα σε σχεση με τα πετάλια...
αλλα και η "αισθηση" που σου δινει να πατας τα πεταλακια ενα ενα (πες το ανωμαλία)...
Θα μου πεις, αντε την ποιοτητα την καταλαβαινουν λίγοι...μπορει και κανενας...
αλλα το 2ο???

τες πα...
αρκετα φλυαρησα...
ακουω τις αποψεις σας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
kammenos62
Young Member
Young Member
kammenos62


Αριθμός μηνυμάτων : 59
Join date : 02/02/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : IΩANNINA

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΔευ Μάης 18, 2009 4:32 pm

οπως σου ειπα και απο κοντα,πιστευω καθε κιθαριστας πρεπει να ειναι κατοχος και/η να εχει δουλεψει τουλαχιστον μια πεταλιερα στη ζωη του.και ας προτιμαει στο τελος τα πεταλια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΔευ Μάης 18, 2009 4:49 pm

Είχα αρκετές πεταλιέρες έως τώρα (κράτησα μόνο μια boss me-10) την τελευταία που είχα και αυτή για συναισθηματικούς λόγους....
Το σοβαρότερο πρόβλημα που είχα....ήταν όταν άλλαζα ενισχυτές...όπως είναι φυσικό άλλαζε και ο ήχος....άντε καινούργιους προγραμματισμούς κλπ κλπ….. εεεε!!! με κούρασε αυτό και ξαναγύρισα στα πετάλια...+ τα fuzz-φίλτρα που δουλεύω και δεν υπάρχουν αξιόλογοι ήχοι σε πεταλιέρες....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
Georgiou_Vasilis
Moderator
Moderator
Georgiou_Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωάννινα

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΔευ Μάης 18, 2009 5:16 pm

Η πεταλιέρα, ή σωστότερα το ψηφιακό πολυεφφέ, έχει ένα πλεονέκτημα έναντι των (αναλογικών και όχι ψηφιακών) πεταλακίων: ευκολία και πολυμορφία στη χρήση. Είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις έναν ήχο που σου αρέσει ή να χρησιμοποιήσεις τους ήδη υπάρχοντες και ακόμα πιο εύκολο, (κυριολεκτικά Very Happy ) πατώντας απλά ένα κουμπάκι να πας από έναν καθαρό μπλουζ ήχο με λίγο delay σε μία μέταλ παραμόρφωση με chorus και rotary speaker κλπ κλπ. Δηλαδή μπορείς να πραγματοποιήσεις ακαριαίες αλλαγές στον ήχο σου και με ένα μόνο πολυεφφέ να έχεις την δυνατότητα να παίξεις πολλά διαφορετικά στυλ.

Από την άλλη, τα (τονίζω) αναλογικά πεταλάκια έχουν και αυτά κάποια πλεονεκτήματα. Το κυριότερο κατ'εμέ, είναι οι ρυθμίσεις που σου προσφέρουν. Στα φθηνότερα, κυρίως, πολυεφφέ (πχ DigiTech RP80 που έχω) δεν έχει αρκετές ρυθμίσεις για κάθε εφφέ. Το αναλογικό πετάλι κατά κανόνα σου δίνει ρυθμίσεις για ό,τι έχει να κάνει με τον ήχο του.
Η ποιότητα ήχου συνήθως είναι λίγο καλύτερη στα πετάλια, αλλά λίγοι καταλαβαίνουν την διαφορά (όπως είπε και ο James).
Τέλος, αυτό που κάνει τα πεταλάκια μοναδικά, είναι το γεγονός ότι λόγω του αναλογικού κυκλώματος μπορούν να κάνουν πράγματα για τα οποία δεν είχαν σχεδιαστεί... Πάρτε ένα αναλογικό delay, βάλτε το feedback στο τέρμα και παίξτε με το time... Και θα καταλάβετε γιατί το έχω ερωτευτεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/roland_eg
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΔευ Μάης 18, 2009 7:32 pm

Georgiou_Vasilis έγραψε:

Η ποιότητα ήχου συνήθως είναι λίγο καλύτερη στα πετάλια, αλλά λίγοι καταλαβαίνουν την διαφορά (όπως είπε και ο James).

Η ποιότητα στον ήχο είναι τεράστια.... και το καταλαβαίνεις αμέσως με ένα καλό ενισχυτή Wink
Το μόνο που μπορώ να πω ότι υπερέχουν οι πεταλιέρες ..είναι το κουβάλημα...και το καλωδιομάνι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΤετ Μάης 20, 2009 12:10 am

Να πω και γω την γνώμη μου μια και κατέχω και τα 2.Έχω μια GNX2 εδώ και πολλά χρόνια και μάλιστα την πήρα και πολύ ακριβά θυμάμαι γιατί μόλις είχε βγει.έχω καταλήξει να τη χρησιμοποιώ μονο σε σύνδεση καρφί στον υπολογιστή η στον valvestate.Με τα δεδομένα του σήμερα δεν ξέρω αν θεωρείτε καλή αλλά νομίζω και η GNX4 που είναι τωρα στην αγορα έχει τον ίδιο πυρήνα απλά πιο πολλές επιλογές.Η ποικιλία ήχων τεράστια άπειρα εφφέ αποκλείεται κάποιος να βρει κάτι που να μην κάνει.Μέχρι και εξομειώσεις μαγνητών(μονό σε διπλό και τουμπαλιν) έχει και κούρδισμα καμπινών και μίξη των διάφορων εξομοιώσεων και και και.....Προσωπικά μετά από τόσα χρόνια δεν έχω χρησιμοποιείσει στην πράξη τίποτα από όλα αυτα αν και αυτό δεν λέει κάτι ίσως.ακόμα και για τα delay είχα βρει κανά δύο ρυθμίσεις και τις κόπιαρα παντού.Για να μην κουράζω εκεί που κατέληξα είναι μια πεταλιέρα δίνει πολλά αλλά στο τέλος θα καταλήξεις σε λίγα.Σε βοηθάει πολύ όμως οσο αφορά που

Όσο αφορά την ποιότητα τώρα.Υπάρχει ένα μηχανάκι στην αγορά που έχει κάνει πολύ κόσμο να πετάξει τα πετάλια του.Η Tonelab της Vox.Έχει γίνει γενικά πολύ ντόρος για αυτήν και για αυτό την φέρνω ως μέτρο σύγκρισης.Την έχω δοκιμάσει(στον Peavey) την έχει και ο αριστείδης και προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ(αν και τις λείπουν πάρα πολλά και έχει λάθος σχεδιασμο κατά τη γνώμη μου).Τα drive της πολύ ωραία.τα κάθαρά κλασσικά δεν μου έκαναν αίσθηση,όχι οτί είναι άσχημα, αλλά τα υπολοιπά πολύ.Και τα εφφέ πολύ ωραία.Αλλά για κάποιο λόγο ένοιωθα οτί κάτι έλειπε.έβαζα μετά τα πετάλια μου και είδικά με το bad monkey και το satchurator ένοιωθα οτί εδώ είμαι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο.Αν και θα την πρότεινα την tonelab ανεπιφύλακτα και ειδικά ως εφφεδιέρα.Ειδικά το οτί όλα τα modulation έχουν και tap tempo είναι πολύ γαμ...ο.

Πάντως όπως και να χει αν δεν υπήρχε κάποια διαφορα στη ποιότητα τα πεταλάκια θα είχαν εκλείψει εδώ και καιρό όπως και όλοι οι ενισχυτές που εξομοιώνονται.Θα είχαν βασιλεύσει τα power cabs που είναι και τα ιδανικά για τις πεταλιέρες.Την διαφορα ειδικά την καταλαβαίνεις σε καλούς ενισχυτές σε μεγάλες εντάσεις σε live συνθήκες.

Δύσχρηστα τα πετάλια πάντως δεν τα θεωρώ ειδικά αν ξέρεις να τα χειρίζεσαι.πχ δεν χρειάζεσαι πολλά drive πετάλια για να έχεις διαφορετικές ποσοτητες gain παιξε με το volume και θα δεις πολυ ωράιες αυξομείωσεις.Αν παίζεις τώρα πειραματικές ψυχεδέλειες με σουπερ διαστημικά εφφέ εντάξει πάω πάσο.


Πάντως μία καλή πεταλιέρα είναι καλό να υπάρχει σε ένα σπίτι και έναν αρχάριο ειδικά θα τον βοηθείσει πολύ όπως ισως και ένας καλός modeling ενισχυτης όπως ο VT50 της VOX (η tonelab με ηχείο ένα πράμα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexBotis
Wise Member
Wise Member
AlexBotis


Αριθμός μηνυμάτων : 15
Join date : 16/12/2008

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΤετ Μάης 20, 2009 11:48 am

Εχω τη Tonelab SE (SE=stage edition),τη πρωτη εκδοση δηλαδη,εκεινη τη μεγαλη μπλε με τα 2 expresion pedals.Την ειχα παρει μολις πρωτοπαρουσιαστηκε πριν 4 περιπου χρονια,πρεπει να ειμουν και ο πρωτος στη πολη που τη δοκιμασε ενεργα σε live.Απ'οταν τη πρωτοεπαιξα μεχρι σημερα...δυο εχω να πω:

1)ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗ!
2)Ακομα τη ψαχνω...

Οι ηχοι της ειναι απ τους καλυτερους που εχω ακουσει σε καθαρα,drive vintage και modern,προσομειωσεις ενισχυτων και καμπινων απο vintage Fender Blackface, Vox Ac-15 και AC-30TB ,Marshall Plexi,Bluesbraker,JCM-800 μεχρι Soldano SLO-100 και σπανιο Dumble αλλα και αλλους που τους ξεχνω τωρα,πολυ καλα delay,chorus,reverb αλλα και καποια σπανια Echoplex,Leslie,Univibe,Octafuzz κλπ. και 2 πεταλια να κανεις οτι θες απο αυξομοιωση εντασης μεχρι Wah-Wah και επιλογη ποσοτητας delay-chorus κλπ.
Κι ολα αυτα με το αναλογο πσαξιμο κανουν υπεροχη δουλεια κι ακους ηχους που δε τους περιμενες απο μια πεταλιερα που διαφημιστικε σα πιο vintage και warm.

Γι αυτο που λεει παραπανω ο Σταθης περι διαφορετικων ενισχυτων οντως ισχυει και ειναι φοβερα εκνευριστικο και χρονοβορο αλλα μια πεταλιερα αποδιδει καλυτερα σε ενισχυτες που εχουν loop η send-return οποτε προρυθμιζεις ηχους-εντασεις-καθαρα-βρωμικα κλπ σε καποιον της επιλογης σου και παιζεις σε οποιονδηποτε αλλο μετα αλλα περνωτας τη πεταλιερα στη λουπα.Ακυρωνεις μ αυτο το τροπο τη προενισχυση του οποιουδηποτε ενισχυτη (ενταση-πριμα-μεσαια-μπασα κατα κυριο λογο) και χρησιμοποιεις αποκλειστικα τον τελικο.Σε καποιους ενισχυτες π.χ Marshall (κεφαλες κυριως) μπορεις να αυξομοιωσεις το Presence σε αλλους π.χ Fender το Reverb και το Presence.Εχεις μ αυτο το τροπο τους ηχους της επιλογης σου και την ενταση εκει που τα θες χωρις να παλευεις με τα equalizer του καθε μηχανηματος ενω με μια κινηση αυξομειωνεις εντασεις κλπ αποκλειστικα απο τη πεταλιερα.

Προσωπικα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος μ'αυτα που μου προσφερει η Tonelab και σε σχεση με τα πεταλακια ειναι πολυ πιο βολικη οταν φυσικα τη μαθεις (σχετικα γρηγορα) και θα διαφωνησω εδω με το φιλο Skarlito,ειναι απ τις πιο ευκολες και καλοστημενες που εχω παιξει,χωρις να σου βγαζει τη παναγια με κατι τομους βιβλιων για να διαβαζεις.

Το μονο κακο ειναι οτι πλεον δε βγαινει η συγκεκριμενη μεγαλη μπλε με τα 2 πεταλια για την οποια γραφω αλλα το μικροτερο ασημι μοντελο με ενα πεταλι για το οποιο δεν εχω ιδια αποψη αλλα εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΤετ Μάης 20, 2009 1:35 pm

Η ηχητική ποιότητα είναι όντως πολύ καλή(καλύτερη απο την GNX2).Ειδικά το modern US και το Hi Gain που έχει στο τέλος σκοτωνουν.Και ξέρω και πολύ κόσμο που τη χρησιμοποιεί οπότε κάποιο δίκιο θα έχουν όλοι αυτοι.απλά για μένα που χρησιμοποιώ όλο και ολο ένα distortion,overdrive και ένα blues driver και καθαρό καρφί ενισχυτή μου είναι περιττή(για την ώρα...).Εγώ μίλησα για την LE την ασημί ,την άλλη απλά την έχω δει.Ναι μεν είναι βολική και πολύ εύχρηστη αλλά έχει λάθος σχεδιασμο κατα τη γνώμη μου και τις λείπουν κάποια πράματα.Ας πούμε κομπρεσσορα και wah τα έχει στα πεταλάκια οπότε ακυρωνει πολλές παράλληλες λειτουργιες που θα μπορούσαν να έχουν και λείπουν κάποια whammy και pitch shifter όπως και noise gate που για κάποιους είναι χρήσιμα.Και αν είμαι σωστός το exp pedal που έχει λειτουργει η ως volume η ως wah όχι και τα 2 ταυτόχρονα με κουμπακι απο κάτω που τα αλλάζει.Πάντως για να μην κολλάμε σε ένα μηχανάκι ωραία άκουσα οτι είναι η zoom G9.2tt με 2 λαμπίτσες.

https://www.youtube.com/watch?v=-YUGlVG8-fI

αυτό με τους διαφορετικούς ενισχυτές είναι όντως πολύ εκνευριστικό.Υπάρχουν φορές που πας κάπου να παιξεις και σου δίνουν ενα τρανζιστοράτο χωρις λουπ και αντε να την παλέψεις.Γενικά προενισχυση πάνω σε προενισχυση καλό είναι να αποφευγεται για να λειτουργούν καλύτερα τα presets σου.Και τα power cab(ειδικά αυτά τα tech21) συνήθως για αυτό είναι τα καλύτερα για αυτή τη δουλειά.

Πάντως το ερώτημα θα μπορούσε να επεκταθεί και σε άλλα όπως modelling amp(πχ ο Vox VT50 βασίζεται στην tonelab) η tube amp και αν αξίζει η όποια διαφορά τα λεφτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexBotis
Wise Member
Wise Member
AlexBotis


Αριθμός μηνυμάτων : 15
Join date : 16/12/2008

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΤετ Μάης 20, 2009 8:56 pm

Εχουν κανει πολυ καλη δουλεια οι τυποι της VOX με τα modeling ενισχυτων και εφε.Επιλεγεις ενισχυτη,βαζεις οσο gain,volume αλλα και gain απο το valve reactor(πατεντα της Vox-τη χρησιμοποιει και στους modeling ενισχυτες της) και χωρις να ενεργοποιεις τα model drive πεταλακια που σου προσφερει εχεις απο ενα soft bluesy drive μεχρι τερμα τα γκαζια!Ασε που σε ορισμενους ενισχυτες κοβεις ενταση απ τη κιθαρα και σε βγαζει καθαρο οπως ακριβως συμβαινει στα original Plexi για παραδειγμα η τα πιο συγχρονα handwired!Αν θες μετα βαζεις και το Wah η τον κομπρεσσορα αλλα εδω οντως δε μπορεις να τα χρησιμοποιεις μαζι.Περνας βεβαια οσα πεταλακια θες πριν η μετα τη πεταλιερα και κανεις τη δουλεια σου.

Στη μπλε που εχει 2 exp μπορεις να βαλεις το ενα Wah και το αλλο volume η gain απ τον ενισχυτη που εχεις επιλεξει.Σα λειτουργια βολευει παρα πολυ.Η συγκεκριμενη εχει pitch shifter που αν το περασεις στο exp. pedal και ανοιγοκλεινεις ολο το φασμα του πεταλιου λειτουργει προς εκπληξη σα whammy σε υψηλοτερες αλλα και χαμηλοτερες οκταβες.Στο δε exp. μπορεις να ορισεις απο που να αρχιζει τη λειτουργια και που να τελειωνει και φυσικα αυτ μπορει να το κανει με οτι επιλεξεις να του περασεις απο ποσοτητες gain μεχρι reverb,delay,roto κλπ.
Δε ξερω γιατι εβγαλαν τη δευτερη εκδοση (LE) με ενα μονο exp.pedal,πολυ κακως για μενα, αν δοκιμασεις τη πρωτη δε την αλλαζεις ευκολα ουτε με πεταλακια!

Κι ενα ωραιο δειγμα επειδη σ αρεσει φιλε skarlito το Hi Gain:

https://www.youtube.com/watch?v=BB6MYetigqA
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΤετ Μάης 20, 2009 10:02 pm

Ναι μπορώ να πω οτι με έπιασες με τη μία.Και αυτό με τις λαμπίτσες είναι ωραία μαγκιά.Στην zoom το πήγαν ένα κλικ πιο πέρα με 2η λαμπίτσα που επηρέαζει το τελικό σήμα κάνοντας το πιο "σκοτείνο" η πιο "λαμπερό".Και τα μοντελάκια της διαβάζω είναι πολύ καλά.Όπως και να χει είναι τεχνολογία που έχει μέλλον και εξελλίσεται συνέχεια.Και σε κάποια φάση που θα ασχοληθώ πιο σοβαρα με το home recording ίσως τσιμπήσω μία Zoom,VOX η οτι καλύτερο υπάρχει τότε.Έχουν φθηνείνει και πολύ τα τελευταία χρόνια.

Αλλά επειδή κατά τη γνώμη μου το αναλογικό είναι αλλιώς να ένα καλό βίντεο του satchurator του satriani που χρησιμοποιώ.

https://www.youtube.com/watch?v=hEX1FtHknNg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexBotis
Wise Member
Wise Member
AlexBotis


Αριθμός μηνυμάτων : 15
Join date : 16/12/2008

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΠεμ Μάης 21, 2009 6:54 pm

Πολυ καλο πεταλι το παρακολουθω απ οταν βγηκε,καπου ειχα δει και μια συνεντευξη του ιδιου του Satriani και σκεφτομαι να παρω ενα.Μπορει να προτιμω τη πεταλιερα στα live και γενικως επειδη ειναι πιο βολικη χωρις να αραδιαζω καποια μετρα καλωδιων αλλα κι απο πεταλια...καλα παμε,ουτε θυμαμαι ποσα εχω μαζεψει. scratch lol! afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΠαρ Μάης 22, 2009 12:08 pm

μιας και ανοιξα αυτο ττο θεμα να σας πω...
πηρα μια μεταχειρισμέη σε παρα πολυ καλη κατασταση πεταλιερα της korg
την korg Toneworks ax1500g...

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Ax150010

Την εχω λιγο καιρο...σιγουρα δεν εχει την ποιοτητα της Tonelab...αλλα εχει τον χαβαλέ της...
Οταν τη μαθω καλύτερα θα κανω ενα καλυτερο Review...

μεχρι τοτες cheerzzzzzz bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
AlexBotis
Wise Member
Wise Member
AlexBotis


Αριθμός μηνυμάτων : 15
Join date : 16/12/2008

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΠαρ Μάης 22, 2009 1:23 pm

Η Vox ειναι αγορασμενη απο τη Korg εδω και καποια χρονια.Η Toneworks ειναι κατι σαν προαγγελος της Tonelab μιας και παρουσιαστηκε νωριτερα βγαλμενη απο τη Korg κι αν τη παρατηρησεις σχεδιαστικα εχουν πολλα κοινα σημεια ιδιαιτερα με τη κανουργια μικρη,την LE.Σιγουρα στους ηχους υπαρχουν διαφορες και προσθαφαιρεσεις επιλογων,την εχω ακουσει ομως και ειναι πολυ καλη.
Μεγειες λοιπον! cheers afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΠαρ Μάης 22, 2009 2:00 pm

AlexBotis έγραψε:
Η Vox ειναι αγορασμενη απο τη Korg εδω και καποια χρονια

Δεν το ηξερα αυτο...
Τωρα μπορω να πω οτι χαρηκα περισσοτερο.........
Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
AlexBotis
Wise Member
Wise Member
AlexBotis


Αριθμός μηνυμάτων : 15
Join date : 16/12/2008

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΠαρ Μάης 22, 2009 8:09 pm

Oh YES!!!

Τσεκαρε το και μονος απο εμφανιση και μονο εδω:

http://www.harmony-central.com/ProductImages/Large/000008406.jpg

http://cachepe.zzounds.com/media/quality,85/brand,zzounds/ax1500g-1f35ca5b158c63364758e44c9b4e7e81.jpg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΠαρ Μάης 22, 2009 8:48 pm

Τωρα που το λες...
εχουνε αρκετες ομοιοτητες ως προς την κατασκευη!!! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Ilias Badog
New Member
New Member
Ilias Badog


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Join date : 26/12/2009
Ηλικία : 44
Τόπος : ΑΡΤΑ

Πετάλια ή Πεταλιέρα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πετάλια ή Πεταλιέρα...   Πετάλια ή Πεταλιέρα... EmptyΣαβ Δεκ 26, 2009 8:20 pm

James Basdanis έγραψε:
Τωρα που πιάσαν οι ζέστες και εμεις οι φοιτητές πιασαμε και τα βιβλία...
πανω απο τις άλγεβρες του Boole που διάβαζα στην "Αλγεβρικη Πληροφορική"...
Ενα θέμα με ταλάνιζε...!!!

Πετάλια ή Πεταλιέρα...

Εχω κάποια πετάλια...αλλα σκέφτομαι...στην ηλικία που είμαι δεν έχω καταλήξει τι ακριβώς θέλω(ουτε και νομιζω οτι καπου θα καταληξω)...αλλα και ουτε εχω κατι δικό μου (δημιούργημα) για να επιζητώ καθαρα κατι (εντος εισαγωγικων) αυτοσχεδιο όπως ενα pedalboard απο αναλογικα pedals...
Σιγουρα, μια πεταλιερα σου δινει μεγαλύτερη γκάμμα αλλαγών...
Εκει ομως που σίγουρα χάνει είναι η ποιοτητα σε σχεση με τα πετάλια...
αλλα και η "αισθηση" που σου δινει να πατας τα πεταλακια ενα ενα (πες το ανωμαλία)...
Θα μου πεις, αντε την ποιοτητα την καταλαβαινουν λίγοι...μπορει και κανενας...
αλλα το 2ο???

τες πα...
αρκετα φλυαρησα...
ακουω τις αποψεις σας!!!

ΑΓΑΠΗΤΈ JAMES,ΕΊΧΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΉ ΜΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΜΌΛΙΣ ΞΕΚΊΝΗΣΑ ΝΑ ΠΑΊΖΩ ELECTRIC GUITAR ΈΝΑ BOSS SUPER OVERDRIVE K ΈΝΑ DUNLOP CRY BABY,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΟΎΛΗΣΑ ΓΙΑ ΚΑΚΉ ΜΟΥ ΤΎΧΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ BOSS GT 8 ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΡΑΤΗΣΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΊΣ ΝΑ ΕΊΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΈΝΟΣ (ΌΧΙ ΌΤΙ ΔΕΝ ΉΤΑΝ ΚΑΛΉ) ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΌΤΑΝ ΠΟΛΎ ΨΕΎΤΙΚΟ ΣΕ ΣΧΈΣΗ ΜΕ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΕΊΧΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΈΔΩΣΑ K ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΑΖΕΎΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ PEDALS ΠΟΥ ΉΘΕΛΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΠΑΝΤΑ.ΝΑΙ ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΝΑ ΈΧΕΙΣ "ΚΑΛΩΔΙΟΜΑΝΙ" ΑΛΛΑ ''ΑΛΗΘΙΝΌ" DRIVE ΠΑΡΑ ΑΥΤΉ ΤΗ ΦΑΣΑΡΊΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΉ ΠΟΙΌΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΉ K ΣΤΟ ΤΈΛΟΣ ΝΑ ΜΗ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ''ΦΤΑΊΕΙ''...ΠAΝΩ ΑΠ ΌΛΑ ΌΜΩΣ ΜΙΛAΜΕ ΓΙΑ ΤΡΟΜΕΡΉ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΙΌΤΗΤΑΣ ΉΧΟΥ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/acid1rain
 
Πετάλια ή Πεταλιέρα...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πωλείται Πεταλιέρα
» Πέταλια, διαφορα!
» Πετάλια και άλλα
» πεταλια και υπολογιστης.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μουσικό Forum Ιωαννίνων :: Γενικα στο Forum :: -Μουσικά Θέματα... :: -Μουσικός Εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: