Μουσικό Forum Ιωαννίνων
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


 
ΦόρουμPortalArticlesΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηRulesΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» one step from the edge - Sinking in Silence (2023)
Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Emptyαπό Crowdance Τετ Νοε 01, 2023 3:40 pm

» Ο Sakis Gouzonis κυκλοφόρησε το 15ο άλμπουμ του
Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Emptyαπό Electronica Κυρ Ιαν 01, 2023 8:45 am

» Sakis Gouzonis - Sweet Freedom
Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Emptyαπό Electronica Παρ Ιουλ 29, 2022 10:15 pm

» One step from the edge - The Deafening Silence (2020)
Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Emptyαπό Crowdance Παρ Ιουλ 10, 2020 9:02 am

» One step from the Edge - Believe (2018)
Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Emptyαπό Crowdance Κυρ Μαρ 29, 2020 7:10 pm

» Sakis Gouzonis - 8ο ηλεκτρονικό μουσικό άλμπουμ
Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Emptyαπό Electronica Τρι Ιουν 23, 2015 5:52 pm

» Crowdance Digital Promo Cd “New World Order”
Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Emptyαπό Crowdance Δευ Νοε 03, 2014 12:48 pm

» ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ
Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Emptyαπό music4u Δευ Μαρ 03, 2014 7:17 pm

» Kettavan Song Kanne Kannil Kadhal Vaithu Free Mp3 Rapidshare
Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Emptyαπό  Πεμ Δεκ 19, 2013 3:58 pm

» ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ! Νέο site
Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Emptyαπό music4u Τρι Ιουλ 09, 2013 9:02 pm

Φιλοι του Forum!!!

 

 Στο site θα μπορώ να καπνίζω;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Lefteris Michael
New Member
New Member
Lefteris Michael


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Join date : 19/12/2008
Ηλικία : 63
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Στο site θα μπορώ να καπνίζω;   Στο site θα μπορώ να καπνίζω; EmptyΠαρ Ιουλ 03, 2009 12:58 am

(απαγόρευση καπνίσματος από 1/7/2009)

Έφτασε η ώρα λοιπόν... Στη χώρα που όλα απαγορεύονται και όλα επιτρέπονται, απαγορεύεται απο σήμερα το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους και στους ιδιωτικούς χώρους με δημόσια χρήση για να προστατευτεί λέει η δημόσια υγεία και να μειωθεί ο αριθμός των καπνιστών (έτσι κατασταλτικά μόνο, χωρίς την απαραίτητη παιδεία). Τα μαγαζιά μέχρι 70τμ θα μπορούν να επιλέξουν αν θα λειτουργούν αποκλειστικά σαν χώροι "καπνιζόντων" ή " μη καπνιζόντων" ενώ τα μεγαλύτερα -αν θέλουν- μπορούν να διαμορφώσουν ένα χώρο για καπνιστές που δεν θα ξεπερνάει όμως το 30% του συνολικού χώρου.

Όχι ότι το κάπνισμα δεν είναι σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα ή δεν πρέπει ο καπνιστής να σέβεται τον μη καπνιστή. Μόνοι μας θα έπρεπε να λύνουμε αυτά τα προβλήματα με αμοιβαία κατανόηση. Κάτι τέτοιο προϋποθέτει παιδεία βέβαια. Αλλά που...Εκείνο πάντως που δεν εγώ μπορώ με τίποτα, είναι ν' ακούω ότι το ελληνικό κράτος κόπτεται για τη δημόσια υγεία!

Γι' αυτό έχω μερικές απορίες σχετικά:

- Ο φουσκωτός στην πόρτα εκτός από face control θα κάνει και smoke control;
Θα μας κάνει δηλαδή και σωματική έρευνα για να δει αν κουβαλάμε τσιγάρα ή άλλα
προϊόντα καπνού;

- Το περίπτερο είναι κατάστημα; Οι περιπτεράδες επιτρέπεται να καπνίζουν;

- Αν μπω στο music forum απ' το σπίτι μου επιτρέπεται να καπνίζω;

- Τα Λιβανέζικα κλπ αραβικά εστιατόρια που προσφέρουν ναργιλέ σαν επιδόρπιο θα
συνεχίζουν να το προσφέρουν; Κι αν όχι πως θα παρακολουθούμε το χωρό της κοιλιάς;

- Ποιος εγγυάται την εφαρμογή του νόμου; Στην Πέρα Ράχη -ας πούμε- που δεν υπάρχει
όργανο της τάξης και που το χειμώνα λόγω του χιονιού δεν μπορεί να πλησιάσει κανείς,
ποιος θα βάλει πρόστιμο στον μπάρμπα-Μήτσο που έχει το μοναδικό καφενείο και που επιτρέπει
στον μπάρμπα-Θανάση, στο μπάρμπα-Γιώργο και το μπάρμπα-Παναγιώτη να καπνίζουν κάτι
σέρτικα καθώς παίζουν ξερή και να ενοχλούν το μπάρμπα-Σωτήρη που είναι 234 χρονών και
δεν καπνίζει (κάποτε κάπνιζε κι αυτός αλλά τώρα δεν προλαβαίνει γιατί τον παίρνει
ο ύπνος στην καρέκλα);

- Αν ιδρυθεί μια Λέσχη Καπνιστών, με γραφεία μεγαλύτερα των 70τμ, τα μέλη θα επιτρέπεται
να καπνίζουν μόνο σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο;

- Σε μαγαζιά με ζωντανή λαϊκή μουσική θα επιτρέπεται η εκτέλεση του άσματος "Άναψε το
τσιγάρο, δώσε' μου φωτιά"; Ή του "Η ζωή μου όλη είν' ένα τσιγάρο που δεν το γουστάρω
κι όμως το φουμάρω", που περιγράφει με αυτό το δραματικό τρόπο τον εθισμό;
Το δε "Στο τσιγάρο που κρατώ, στον ένα μου θεό..." θα πρέπει ν' απαγορευτεί ούτως ή
άλλως γιατί δεν παραβαίνει μόνο το νόμο για το κάπνισμα αλλά και αυτόν
περί προσηλυτισμού. Την ίδια τύχη πρέπει να έχει και το τραγούδι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ
ΕΔΩ; των ΠΥΞ-ΛΑΞ γιατί ο στίχος "Μ' ένα τσιγάρο σαν μεγάλη κιμωλία" ενθαρρύνει
το κάπνισμα στις αίθουσες διδασκαλίας.

- Αυτοί οι Φοίβοι, οι Καρβέλες, οι Χατζηγιάννηδες κλπ που βάζουν κάτι ΛΑΜΨΕΙΣ και ΣΦΑΙΡΕΣ
και τις ακούν κάτι ταξιτζήδες κι εμείς γινόμαστε παθητικοί ακροατές και κινδυνεύει
η ψυχική μας υγεία θα επιτρέπονται;

- Θα συνεχίσει να επιτρέπεται η χρήση της Ελληνικής γλώσσας απο τηλεοπτικούς αστέρες
και αστέρες της λεγόμενης showbiz; Εκτός αν η απώλεια οφθαλμού ή κόμης δεν
θεωρείται πρόβλημα υγείας.

- Θα απαγορευτεί η κυκλοφορία οχημάτων που καταναλώνουν παράγωγα πετρελαίου, ώστε να
προστατευτούν από την παθητική εισπνοή δηλητηριωδών ουσιών αυτοί που επέλεξαν να μην
έχουν αυτοκίνητο; Όχι τελείως αλλά με τη λογική του τσιγάρου. Δηλαδή δρόμοι μέχρι 70μ
κλπ.

- Τα φουγάρα της ΔΕΗ και της Motor Oil επιτρέπεται να καπνίζουν; Κι αν όχι, τι ποινή
προβλέπεται;

- Τι ποινές προβλέπονται για τους υπουργούς Υγείας και Συγκοινωνιών όταν κάποιος
άνθρωπος πεθαίνει επειδή το ασθενοφόρο δεν έφτασε εγκαίρως;

- Τι ποινές προβλέπονται για τον υπουργό Υγείας όταν πεθαίνουν άνθρωποι από έλλειψη
κρεβατιών στις εντατικές ή από έλλειψη νοσηλευτικού προσωπικού;

- Τι ποινές προβλέπονται για τον υπουργό Υγείας όταν άνθρωποι στα νησιά πεθαίνουν
από έλλειψη κατάλληλης υποδομής και τυχαίνει ο καιρός να μην επιτρέπει ούτε τον απόπλου
ούτε την προσέγγιση ελικοπτέρου για τη μεταφορά τους;

- Τι ποινές προβλέπονται γι' αυτούς που δεν προστατεύουν τα δάση απο τις πυρκαγιές -στις
οποίες βρίσκουν το θάνατο και δεκάδες συνάνθρωποι μας- και μετά αποχαρακτηρίζουν εν λόγω
εκτάσεις για να χτισθούν βίλες και ξενοδοχεία;

- Τι ποινές προβλέπονται για "αυριανούς πρωθυπουργούς" που υπέγραφαν το βομβαρδισμό
της Σερβίας με βόμβες εμπλουτισμένου ουρανίου;

- Τι ποινές προβλέπονται για τους αρμόδιους υπουργούς και τις διοικήσεις των ασφαλιστικών
ταμείων για την "εξαφάνιση" εκατομμυρίων Ευρώ, χρήματα των ασφαλισμένων που προορίζονταν
για την ιατροφαρμακευτική τους περίθαλψη και την συνταξιοδότησή τους;

- Τι ποινές προβλέπονται για τον υπουργό Δικαιοσύνης και τους Δικαστές και Εισαγγελείς
που επιτρέπουν στους εμπόρους ναρκωτικών να κυκλοφορούν ελεύθεροι;

- Τι ποινές προβλέπονται για κυβερνήσεις, μεγάλο εργοδότες και εργατοπατέρες για τους
μισθούς και τις συντάξεις της πείνας; Ή μήπως η πείνα δεν απειλεί τη δημόσια υγεία;

- Κι αφού η ζωή που έχετε φτιάξει δεν αντέχεται χωρίς κάποιο αναισθητικό, τι μας προτείνετε
αντι για το τσιγάρο; Να πίνουμε ξίδια; Λεφτά για κοκαΐνες και τέτοια δεν έχουμε.
Δεν ζούμε και στην Εκάλη!

- Και γιατί όσοι επιλέξουν να έχουν ένα μαγαζί για "καπνίζοντες" ή να διαμορφώσουν ειδικό
χώρο γι' αυτούς πρέπει να πάρουν άδεια και δεν αρκεί μία σήμανση στην είσοδο; Μήπως για
να τα πάρετε χοντρά πάλι; Η μήπως δε καταλαβαίνετε ότι τα περισσότερα μαγαζιά θα
επιλέξουν αυτή τη λύση;

- Μετά την απαγόρευση του καπνίσματος για λόγους δημόσιας υγείας τι ακολουθεί; Μήπως η
υποχρεωτική αμφίεση με κοστούμι, γραβάτα, ταγιέρ κλπ για λόγους δημόσιας αισθητικής;
Να μιλάμε θα επιτρέπεται ή θα πρέπει υποχρεωτικά να βελάζουμε;

- Αυτοί που θα καταγγέλλουν όσους παραβαίνουν το σχετικό νόμο θα μπορούνε να φοράνε
κουκούλα, τώρα που η χρήση κι αυτής είναι αδίκημα;

- Και καλά για το τσιγάρο το καταλάβαμε δεν επιτρέπεται στους συγκεκριμένους χώρους.
Για την πίπα και το τσιμπούκι δεν μας είπατε τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/lefterisioannina
Elias Avdikos
Young Member
Young Member
Elias Avdikos


Αριθμός μηνυμάτων : 54
Join date : 16/12/2008

Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στο site θα μπορώ να καπνίζω;   Στο site θα μπορώ να καπνίζω; EmptyΠαρ Ιουλ 03, 2009 9:51 pm

Πολύ εύστοχες οι απορίες του Λευτέρη!
Ας προσθέσω άλλη μία (χιουμοριστική):

Τώρα που απαγορεύτηκε το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους σημαίνει ότι δε θα ξαναδούμε και την Λιάνα Κανέλη στην TV;

Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Liana3

bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/eliasavdikos
Georgiou_Vasilis
Moderator
Moderator
Georgiou_Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωάννινα

Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στο site θα μπορώ να καπνίζω;   Στο site θα μπορώ να καπνίζω; EmptyΔευ Ιουλ 06, 2009 3:16 pm

Εγώ πάντως είδα μια φωτογραφία της χτες στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία και ΔΕΝ κράταγε τσιγάρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/roland_eg
Kostas Basdanis
Gate Keeper
Gate Keeper
Kostas Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 67
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 38
Τόπος : Βόλος & Ιωάννινα

Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στο site θα μπορώ να καπνίζω;   Στο site θα μπορώ να καπνίζω; EmptyΔευ Ιουλ 06, 2009 7:18 pm

Κι εμένα από όλη την εφημερίδα αυτό μου έκανε εντύπωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/kostasbasdanis
Georgiou_Vasilis
Moderator
Moderator
Georgiou_Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωάννινα

Στο site θα μπορώ να καπνίζω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στο site θα μπορώ να καπνίζω;   Στο site θα μπορώ να καπνίζω; EmptyΤρι Σεπ 29, 2009 5:16 pm

Ποιες είναι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις/παρατηρήσεις σας σχετικά με την εφαρμογή αυτού του νόμου? Εγώ δεν έχω δει μέχρι τώρα καμία διαφορά. Όσο κάπνιζα τόσο καπνίζω. Βέβαια τώρα το καλοκαίρι προτιμούσα εξωτερικούς, αίθριους και ημιυπαίθριους χώρους, αλλά πολλοί μαγαζάτορες μου επέτρεψαν να καπνίσω και μέσα στο μπαρ. Χαρακτηριστικά, κάθομαι στο μπαρ μιας καφετέριας και έρχεται ο φρεντος μου. Και λέω στον καταστηματάρχη:
-Μήπως μπορώ να καπνίσω, ή να πάω έξω. (είχε και τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο)
-Ναι, μισό λεπτό να σου φέρω τασάκι.
-Αν υπάρχει πρόβλημα πάω έξω, δεν με πειράζει.
-Όχι όχι, περίμενε...
και μου έφερε το τασάκι μου να καπνίσω ελεύθερα, μεσα στο μπαρ, σε κατάστημα άνω των 70τμ χωρίς διαμορφωμένο χώρο κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/roland_eg
 
Στο site θα μπορώ να καπνίζω;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
»  ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ! Νέο site
» Πως Λειτουργεί το Site - Forum....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μουσικό Forum Ιωαννίνων :: Γενικα στο Forum :: -Συζητήσεις... :: -Για το Φορουμ-
Μετάβαση σε: