Μουσικό Forum Ιωαννίνων
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


 
ΦόρουμPortalArticlesΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηRulesΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» one step from the edge - Sinking in Silence (2023)
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Emptyαπό Crowdance Τετ Νοε 01, 2023 3:40 pm

» Ο Sakis Gouzonis κυκλοφόρησε το 15ο άλμπουμ του
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Emptyαπό Electronica Κυρ Ιαν 01, 2023 8:45 am

» Sakis Gouzonis - Sweet Freedom
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Emptyαπό Electronica Παρ Ιουλ 29, 2022 10:15 pm

» One step from the edge - The Deafening Silence (2020)
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Emptyαπό Crowdance Παρ Ιουλ 10, 2020 9:02 am

» One step from the Edge - Believe (2018)
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Emptyαπό Crowdance Κυρ Μαρ 29, 2020 7:10 pm

» Sakis Gouzonis - 8ο ηλεκτρονικό μουσικό άλμπουμ
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Emptyαπό Electronica Τρι Ιουν 23, 2015 5:52 pm

» Crowdance Digital Promo Cd “New World Order”
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Emptyαπό Crowdance Δευ Νοε 03, 2014 12:48 pm

» ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Emptyαπό music4u Δευ Μαρ 03, 2014 7:17 pm

» Kettavan Song Kanne Kannil Kadhal Vaithu Free Mp3 Rapidshare
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Emptyαπό  Πεμ Δεκ 19, 2013 3:58 pm

» ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ! Νέο site
Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Emptyαπό music4u Τρι Ιουλ 09, 2013 9:02 pm

Φιλοι του Forum!!!

 

 Live-αδικα της πόλης...

Πήγαινε κάτω 
+23
Kostas Basdanis
alex_vic
G-Strintz
ismini
Αρετή
IrDA
cuore
fyralex
Sokratis
skarlito
kammenos62
Priest
thomasnastos
Noise Maker
Georgiou_Vasilis
Danny Dangerous
annezoo
Maikλ Spanos
Elias Avdikos
Stathis Chouliaris
Zozzy
kostas dimitriou
James Basdanis
27 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι Δεκ 23, 2008 3:26 pm

Maikλ Spanos έγραψε:
ναι μπορουμε να κανονισουμε μια συναντηση γτ υπαρχουν πολλα παιδια που δεν γνωριζονται μεταξυ τους....ας πουμε το αφεντικο εγω μονο φατσικα το ξερω....ε????φαντασικο αφεντικο?? lol! lol! lol! lol!
Ποιο ειναι το αφεντικο???
Δεν υπαρχει αφεντικο εδω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Maikλ Spanos
Moderator
Moderator
Maikλ Spanos


Αριθμός μηνυμάτων : 52
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 35
Τόπος : Ιωαννινα-Χαλκιδα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι Δεκ 23, 2008 3:28 pm

εεεε σορρυ νταξει Αντμινιστρεητορ.....χαχαχαχχχαχαχα lol! lol!
ελα ρε αστειευομα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι Δεκ 23, 2008 3:29 pm

Κατι θα κανονιστει!!!
Κατσε με το καλο να γυρισουμε!!!
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Maikλ Spanos
Moderator
Moderator
Maikλ Spanos


Αριθμός μηνυμάτων : 52
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 35
Τόπος : Ιωαννινα-Χαλκιδα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι Δεκ 23, 2008 3:34 pm

Ναι δεν λεω....τωρα χαλαρωμα....!!Εννοειτε(φανταζομαι..)
Βασικα ειναι πολυ λιγα ατομα που γνωριζω απο το φορουμ και γενικα ανθρωπους που ασχολουνται με τη μουσικη.
Και οχι απο επιλογη πιστεψε με...τεσπα ειμαι εκτος θεματος...η συζητηση ειναι περι live-αδικων.... affraid lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι Δεκ 23, 2008 4:20 pm

Liveαδικα ειναι το θεμα μας εδω...
Οι προσωπικες συζητησεις γινονται με Pm...
Η παρατηρηση παει στον Αdministrator!!! Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Maikλ Spanos
Moderator
Moderator
Maikλ Spanos


Αριθμός μηνυμάτων : 52
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 35
Τόπος : Ιωαννινα-Χαλκιδα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι Δεκ 23, 2008 4:33 pm

ναι ναι ναι ναι live-αδικα............ afro afro afro afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Danny Dangerous
Gate Keeper
Gate Keeper



Αριθμός μηνυμάτων : 72
Join date : 21/12/2008

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: λαϊβάδικα   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Δεκ 27, 2008 7:57 pm

τα λαϊβάδικα στην πόλη δυστυχώς είναι λίγα. μερικές φορές έχουν 6-7 λάιβ και άλλεσ κανενα. με τόσα γκρούπ στην πόλη θα πρεπε να υπάρχουν αντιστοιχα μαγαζια. καθε μαγαζι κι ενα γκρουπ που να παιζει και καθε μερα αν ειναι δυνατον. 15 γκρουπ? 15 μαγαζια. να χουν δουλεια ολοι και να μπορουμε να επιλεγουμε ποιον θα δουμε. και φυσικκα να μην έρχονται άλλα ονοματα. μονο τοπικα. αν ειναι να ρθει αλλο γκρουπ, να ζητάει την άδεια του φορουμ και να δινει κι ενα 10% απ την αμοιβη του για να παιζει εδω. να μαζευτουν λεφτα να κανουμε και τιποτα της προκοπης.Χα! όπως να νοικιάσουμε ενα χωρο για συναντήσεις, προβες, και με τον καιρο παράδοση μαθηματων και ηχογραφησεις παραγωγες κλπκλπ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Danny Dangerous
Gate Keeper
Gate Keeper



Αριθμός μηνυμάτων : 72
Join date : 21/12/2008

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Δεκ 27, 2008 7:59 pm

επιπλέον στα λαϊβάδικα βάλτε και το "λάρας"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Δεκ 27, 2008 10:04 pm

Εντάξει Βασίλη να γίνουν 15 live…και με κόσμο τι θα κάνουμε? Θα τον κυνηγάμε να έρθει? Laughing Laughing Laughing
Εδώ βλέπεις γίνονται live και σκάρτα μαζεύουν 10 άτομα μαζί με το μπέχο... affraid affraid affraid
Οι χώροι πρέπει να γίνουν λιγότεροι πιο λειτουργικοί και να πληρώνουν... ώστε να μπορέσει να επιβιώσει ο μουσικός... Wink Wink Wink Wink Wink
Τώρα τα περί ποσοστών μου θυμίζει καταστάσεις νονών τις νύχτας.....και νταβατζήδων.....

Παράθεση :
όπως να νοικιάσουμε ενα χωρο για συναντήσεις, προβες, και με τον καιρο παράδοση μαθηματων και ηχογραφησεις παραγωγες κλπκλπ...


Αυτό με βρίσκει σύμφωνο... εν καιρό όμως.... santa santa santa santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
Zozzy
Member
Member
Zozzy


Αριθμός μηνυμάτων : 79
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 46
Τόπος : Γιάννενα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Δεκ 28, 2008 1:29 am

Danny Dangerous έγραψε:
τα λαϊβάδικα στην πόλη δυστυχώς είναι λίγα. μερικές φορές έχουν 6-7 λάιβ και άλλεσ κανενα. με τόσα γκρούπ στην πόλη θα πρεπε να υπάρχουν αντιστοιχα μαγαζια. καθε μαγαζι κι ενα γκρουπ που να παιζει και καθε μερα αν ειναι δυνατον. 15 γκρουπ? 15 μαγαζια.

Συμφωνώ με το Στάθη, ο κόσμος που παει στα live είναι μετρημένος, αν φέρεις μια γύρα σε όλα πάνω κάτω τα ίδια άτομα θα δεις. Άμα μοιραστεί και άλλο μάλλον θα είναι περισότεροι οι μουσικοί πάρα το κοινό. Πάντως δεν είναι μόνο πολλά livaάδικα, γενκώς υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μαγαζιά στην πόλη, σε κάθε γωνία έχει 2-3.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.business-solution.com.gr/
annezoo
Young Member
Young Member
annezoo


Αριθμός μηνυμάτων : 38
Join date : 18/12/2008
Τόπος : Ιωαννινα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Δεκ 28, 2008 12:55 pm

Zozzy έγραψε:
Πάντως δεν είναι μόνο πολλά livaάδικα, γενκώς υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μαγαζιά στην πόλη, σε κάθε γωνία έχει 2-3.
ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΑ ΒΛΕΠΩ?τς τς τς ουτε μια οδο δε βαλατε ουτε τιποτα....τς τς τς τς....αλλα νταξ!εχω τα κονε μου εγω!θα τα καταφερω! Razz geek geek geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Georgiou_Vasilis
Moderator
Moderator
Georgiou_Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωάννινα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Δεκ 28, 2008 3:28 pm

anezoo πού μένεις και δεν τα βλέπεις τα μαγαζιά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/roland_eg
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Δεκ 28, 2008 3:44 pm

annezoo έγραψε:
Zozzy έγραψε:
Πάντως δεν είναι μόνο πολλά livaάδικα, γενκώς υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μαγαζιά στην πόλη, σε κάθε γωνία έχει 2-3.
ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΑ ΒΛΕΠΩ?τς τς τς ουτε μια οδο δε βαλατε ουτε τιποτα....τς τς τς τς....αλλα νταξ!εχω τα κονε μου εγω!θα τα καταφερω! Razz geek geek geek

Τι οδό να βάλουμε Shocked Shocked Shocked όλη η πόλη.... Laughing Laughing Laughing Laughing (ανεξαρτησίας, μώλος, πεζόδρομος καλλαρη, περιοχή σκάλας ,πυρσινέλλα ,κεντρική πλατεία, καπποδηστρίου…)

Σίγουρα ζεις στα γιάννενα? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
annezoo
Young Member
Young Member
annezoo


Αριθμός μηνυμάτων : 38
Join date : 18/12/2008
Τόπος : Ιωαννινα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Δεκ 28, 2008 6:50 pm

ε γιαννενα ναι.....λετε να μη ξερω που πατω και που βρισκομαι?καποιες περιοχες ομως δε τις ξερω ακομα...δε λεω μικρα τα γιαννενα αλλα τρεις μηνες ειμαι εδω με το ιδιο καινουρια ατομα σαν κι εμενα.ασε που τουτος ο καιρος δεν προσφερεται για εκτενη περιηγηση στην πολη!!!δεν κυκλοφορω ακομα Shocked θα τα καταφερω ομως!!!και με αυτα που γραφεται καλυπτομαι κατα καποιο τροπο....και μου λες εσυ πιρσινελα!....ενταξει ξερω που ειναι αλλα δε ξερω τις οδους που ανεφερες....ακομα και γιαννιωτες που γνωρισα δεν εχουν ιδεα...ακαταλληλοι οι γιαννιωτες φοιτητες για να σου γνωρισουν την πολη αυτο εχω να πω!ευτυχως που εχουμε και τον πανο και μας υποσχετε περιηγηση!απ εξω θα τα μαθω τα γιαννενα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Δεκ 28, 2008 9:08 pm

Μάλλον οι φοιτητές που γνώρισες δεν ήταν γιαννιώτες !!!!! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Εδώ στο forum έχουμε αξιολογότατους φοιτητές ξεναγούς!!!! affraid affraid affraid lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
Noise Maker
New Member
New Member
Noise Maker


Αριθμός μηνυμάτων : 14
Join date : 29/12/2008

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΔευ Δεκ 29, 2008 6:36 am

Happy Xmas to all of you.

Θα ήθελα να τοποθετιθώ πάνω στο τομέα liveαδικο.

Πιστεύω οτι οι χώροι στα Ιωάννινα είναι ελάχιστοι.Θα με συγχωρέσουν κάποιοι φίλοι που δεν θα "βαπτίσω"
το κάθε Cafe-Bar live stage.
Ας το δούμε και λίγο ποιο διεξωδικά

1ον Ακουστική..... Μπά μαλλον λάθος το ξεκίνησα αυτός ο τομές δεν υπάρχει στα γίαννενα πλήν του πνευματικού (που
στην τελική δεν είναι και live stage). Σε ολα ΜΑ ΟΛΑ τα μαγαζιά η ανακλασή παίζει τέννις. ο λόγος απλος....
δεν φτιάχτεικαν με τις προηποθέσεις μιας live σκηνής.

2ον.ΗΧΟΣ Εδώ θα πικράνω πολύ κοσμό (και εγώ πικραμενος ειμαι δηλαδη....) αλλα ναί! Το ρόδον εχεί πολύ καλό ήχο.
Εγώ δεν περιμένω να βρούμε τετοιας ποιότητας μηχανίματα αλλά έχει παραπάει το κακό. Μπορεί να είμαι απαιτητικος
αλλά για τα δικά μου στάνταρ το 80% των μαγαζίων στα Γιάννενα έχει κάκιστο ήχο. Ο λογος για ακόμη μια φορά απλος...
δεν φτιάχτεικαν με τις προηποθέσεις μιας Live σκηνης.

3ον. STAGE Ανάμεσα απο γλάστρες, κάτω απο σκάλες ή και πάνω απο σκαλες, διπλά στο τζάκι, μεσα στο bar....
ο λόγος απλος....
δεν φτιάχτεικαν με τις προηποθέσεις μιας live σκηνής.

4ον. Lights Το προσπερναω και αυτό....

5ον. Promotion Εδώ μπορώ να ομολογίσω οτι τα περισσότερα μαγαζιά έχουν βελτιωθεί σε αυτόν τον τομέα αλλά ποιό παλιά
τα θυμάστε οι περισσότεροι. Αν δεν κόλλαγες τα αφισάκια μόνος σou δεν τα κόλλαγε κανένας.

ΑΡΑ

Γιά μένα live Stage στα Γιάννενα είναι 2: OFF THE RECORD, MUSIC HOUSE.

Απο την άλλη είμαι υπέρ των προσπάθειων απο όλα τα μαγαζιά που κάνουν live. Κάθε βήμα για μορφές τέχνης φυσικά και
το επικροτώ.

Τέλος θέλω να ρωτήσω και κάτι. Μηπως τελικά δεν χρειαζομαστε και αλλα. Αφου τα περισσότερα είναι άδεια.Εντάξει
οι μουσικοί παμε αλλά με το υπόλοιπο κοινό τι γίνεται.
Παράδειγμα: Το καλοκαίρι που μας πέρασε ήρθαν στον 'Αραχθο οι Purresence. Άσχετα με τα μουσικά γούστα του κάθενα
δεν νομίζω οτι ένα συγκρότημα που τα περισσότερα live που κάνει είναι sold out, με δισκογραφία, οτι είναι μικρο
ονομα. Και όμως είχαν λίγο κόσμο. Τι περιμένουμε στα γίαννενα???? Τους Radiohead???
Ειναι το σύνδρομο του Ελληνα. Απλά θέλει να φωνάζει οτι δεν γίνεται τίποτα αξιόλολγο στα Γιάννενα. Αν δεν
στιρίξουμε και αυτά τοτε μην περιμένουμε και κατι παραπάνω.
Καλες Γιορτές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zozzy
Member
Member
Zozzy


Αριθμός μηνυμάτων : 79
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 46
Τόπος : Γιάννενα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΔευ Δεκ 29, 2008 10:18 am

Συμφωνώ απόλυτα, τα liveάδικα είναι μόνο 2, τα άλλα είναι είτε για αρπαχτές, είτε θέλουν να γίνουν με το ζόρι liveάδικα. Κι εδώ έρχεται το θέμα του επιχειρηματία, θέλει το live (να βγάλει κανά φράγκο, να ακουστεί το μαγαζί κτλ,) αλλά δεν θέλει να ξοδέψει για σωστό ήχο, αρκεί να βγει το live κι όπως βγει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.business-solution.com.gr/
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΔευ Δεκ 29, 2008 10:38 am

Φίλε Noise Maker καλωσήρθες! Very Happy

Θα συμφωνήσω με αρκετά από τα παραπάνω που γράφεις(ήχος –ακουστική-stage-φώτα)

Το σκεπτικό που κάθε café-bar βαφτίζετε live stage δεν είναι μόνο τοπικό φαινόμενο αφού συμβαίνει σε όλη την ελλάδα….
Και αυτό γιατί 1ον για να μειώσουν το κόστος ενός live και να παρέχουν πιο φτηνές υπηρεσίες στους πελάτες τους
Και 2ον για να φτιάξουν ένα συγκεκριμένο κοινό που θα πηγαίνει στο χώρο και χωρίς live (ίσως αυτό επιδιώκουν οι περισσότεροι)

Για μένα live stage στα γιάννενα αν θέσουμε τους όρους που έβαλες, δεν υπάρχει κανένα… ούτε σε όλη την ελλλάδα αν εξαιρέσουμε την αποθήκη του μύλου και ίσως με κάποιες προϋποθέσεις το Gagarin…

Στις προϋποθέσεις μάλλον πρέπει να προσθέσεις και τα βασικά για το κοινό....
1.Τιμή εισιτηρίου 2.παροχή υπηρεσιών (service, εξαερισμός, ευγένεια προσωπικού, καθαρά ποτά κλπ κλπ )


Το ρόδον δεν με απασχολεί αν έχει καλό ήχο (τι τον χρειάζεται άραγε;;;; Μήπως για να έχουν καθαρά αυτιά οι παραπαίοντες από το αλκοόλ νεοέλληνες και να ραίνουν καλύτερα με γαρύφαλλα την κάθε β, γ διαλογής τραγουδίστρια;;;;;; ) Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Και οι nits είχαν έρθει πριν αρκετά χρόνια στα γιάννενα, όταν είχαν παντού σε όλα τα charts νούμερο 1 και στο παλλάδιο ήταν δεν ήταν 100-150 άτομα...

Ο γιαννιώτης δεν αλλάζει εύκολα... αλλά καλά είναι να προσπαθήσουμε με τα μέσα που έχουμε.... όποια και αν είναι αυτά….
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
Noise Maker
New Member
New Member
Noise Maker


Αριθμός μηνυμάτων : 14
Join date : 29/12/2008

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι Δεκ 30, 2008 4:23 am

Καλώς σας βρήκα!


Το οτι τα περισσότερα cafe-bar κάνουν live για να δημιουργείσουν ενα κοινό που ουσιαστικά θα "μείνει" στο
μαγαζί ίσως τελικά να είναι και ο λόγος που πολλοί απο εμάς (δεν εννοώ τους μουσικούς) δεν πάμε σε ενα
πραγματικά καλο live. Είμαι σίγουρος οτι όλοι εδω μέσα σίγουρα έχουμε κλάψει αρκετά ευρώ για Live και
οι συνθήκες ηταν απαράδεκτες.

Φυσικά τα live stage της Αθήνας ( Fuzz, Gagarin) ή της θεσσαλονικης (Μύλος, Principal) είναι σκηνές που
χώρανε τουλάχιστον 3000 άτομα και στις πόλεις που είναι είναι αρκετά βιόσιμα. Έχουν την δύναμη να κάνουν αρκετά
live.Φυσικά όμως δεν μπορούν να μπουν σε σύγκριση με τις απαιτήσεις της δικής πόλης.
Και να είχαμε τετοιο χώρο δηλαδή σιγά μην γέμιζε. Δυστηχώς ειμαι σίγουρος οτι οτι μέσα σε ενα χρόνο θα έκλεινε.

Τα μπουζούκια τα ανεφερα για ακριβώς αυτο το λόγο. Οταν το μαζαγί ειναι πίτα απο ανθώπους που γουσταρουν (και καλά
κανουν στην τελική και εμεις γουσταρουμε αλλες μουσικες και παμε) ο μαγαζατορας μπορει να σπαταλήσει χρημα για
ήχο, φώς κτλ. Άσχετα που δεν ακούει κανενας και προσεχουν αλλα πραγματα.

Μακάρι να καταφέρουμε να κάνουμε το κοινό να αλλάξει και νομίζω οτι ο μοναδικός τρόπος είναι τα καλά live.
Ας φέρουμε το δικό μας προσφατο live.(που διοργανωσε το forum στην δομπολη)
Θα γίνω κακος για λίγο. sorry.....

Η επιλόγη του χώρου ήταν παντελός άκυρη. Είναι αύτο που είχα αναφέρει για την ακουστική. ο χώρος είναι απαράδεκτος
ας συνεχίσω με τον ήχο..... ρε παιδιά πιστεύω οτι όσο φθηνά και να βγήκε η ενοικίαση τα παιδιά που το έστησαν
εκαναν κάκιστη δουλεία. Sorry δεν μπορώ να πιστεύψω οτι στην σημερινή εποχή ενας άνθρωπος που νοικιάζει
τέτοια συστηματα δεν ξέρει τι είναι το crossover??? Ασε που το ένα το ηχείο (δεξιά όπως κοιτάμε) είχε καμένο driver!

Αμα εμείς οι ίδιοι δεν κάνουμε καλά live ποιος θα κάνει.
Σκέψη για προβληματισμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι Δεκ 30, 2008 11:27 am

Παράθεση :
Τα μπουζούκια τα ανεφερα για ακριβώς αυτο το λόγο. Οταν το μαζαγί ειναι πίτα απο ανθώπους που γουσταρουν (και καλά
κανουν στην τελική και εμεις γουσταρουμε αλλες μουσικες και παμε) ο μαγαζατορας μπορει να σπαταλήσει χρημα για
ήχο, φώς κτλ. Άσχετα που δεν ακούει κανενας και προσεχουν αλλα πραγματα.


Το ρόδον ξεκίνησε για συναυλιακός χώρος για αυτό έχει αυτά τα μηχανήματα και τα φώτα…. Στο δρόμο κάπου χάθηκε.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Παράθεση :
Θα γίνω κακος για λίγο



Τι γνώμη σου λες γιατί να γίνεις κακός Wink Wink Wink


Παράθεση :
Η επιλόγη του χώρου ήταν παντελός άκυρη. Είναι αύτο που είχα αναφέρει για την ακουστική. ο χώρος είναι απαράδεκτος
ας συνεχίσω με τον ήχο..... ρε παιδιά πιστεύω οτι όσο φθηνά και να βγήκε η ενοικίαση τα παιδιά που το έστησαν
εκαναν κάκιστη δουλεία. Sorry δεν μπορώ να πιστεύψω οτι στην σημερινή εποχή ενας άνθρωπος που νοικιάζει
τέτοια συστηματα δεν ξέρει τι είναι το crossover??? Ασε που το ένα το ηχείο (δεξιά όπως κοιτάμε) είχε καμένο driver!



όντος έχεις δίκαιο αλλά χρειαζόμασταν εκείνη τη στιγμή ένα χώρο άσυλο και κάποια άλλα πράγματα που τα συζητήσαμε στην συνέλευση που κάναμε….
Εμείς δεν επιδιώξαμε να νοικιάσουμε φτηνά…. ήταν τα μοναδικά που βρήκαμε… τώρα αν ο άλλος ξέρει η δεν ξέρει την δουλειά του…. τι να πω….
Εμείς προσπαθήσαμε για το καλύτερο και μαθαίνουμε από τα λάθη μας Wink
Πιστεύω οι επόμενες κινήσεις μας να είναι αρτιότερες... clown
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
Noise Maker
New Member
New Member
Noise Maker


Αριθμός μηνυμάτων : 14
Join date : 29/12/2008

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι Δεκ 30, 2008 12:38 pm

Ναι είναι αλήθεια οτι ο χώρος ξεκίνησε σαν live stage αλλα τα μηχανίματα δεν υπήρχαν. Τουλαχιστον αυτα που είναι
σημερα μέσα.
Τον χώρο άσυλο δεν τον είχα σκεφτει και όντως εχεις δίκιο. Τα επόμενα μακάρι να είναι καλύτερα και
ακόμη ποιο μαζικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zozzy
Member
Member
Zozzy


Αριθμός μηνυμάτων : 79
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 46
Τόπος : Γιάννενα

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤρι Δεκ 30, 2008 7:05 pm

Stathis Chouliaris έγραψε:

Εμείς δεν επιδιώξαμε να νοικιάσουμε φτηνά…. ήταν τα μοναδικά που βρήκαμε… τώρα αν ο άλλος ξέρει η δεν ξέρει την δουλειά του…. τι να πω….
clown

Αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα! Οι περισσότεροι κάνουν ηχοληψία εμπειρικά, "έχω μηχανήματα θα σας κάνω και τον ήχο". Το πρόβλημα όμως είναι ότι ενώ υπάρχουν ηχολήπτες με σπουδές κι εμπειρία ελάχιστοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν έξτρα χρήματα για τον ηχολήπτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.business-solution.com.gr/
Noise Maker
New Member
New Member
Noise Maker


Αριθμός μηνυμάτων : 14
Join date : 29/12/2008

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤετ Δεκ 31, 2008 7:30 am

Δυστυχώς στην Ελλάδα οτι δηλώσεις είσαι. Κάθεσαι
πίσω απο μια κονσόλα είσαι ηχολίπτης. Αν και πολλές
φορές με το υλικό που φέρνει ο εκάστοτε P.Aτζής
(αυτή είναι η ωρολογία της "πιάτσας" για αυτόν που
νοικιάζει μηχανήματα) ο ηχολήπτης έχει δεμένα χέρια.
Να ενα θεματάκι που μπορούμε να σηζητήσουμε.
Μπορεί ο ήχος που έχει κάνει ένας F.O.H ηχολήπτης
να αρέσει στον ίδιο και να μην αρέσει στους μουσικούς
ή σε κάποιους ακροατές και το αντίθετο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΤετ Δεκ 31, 2008 8:50 pm

Πρώτα απ’ όλα για το θέμα P.A πρέπει να πει και κάποια πράγματα ο θωμάς που είναι και μέλος μας , να δούμε πως αντιμετωπίζουν τα πράγματα και οι επαγγελματίες….
Αν συνεργάζονται μεταξύ τους ..... γενικά αν υπάρχει συνεννόηση ..... Wink Wink Wink

Sorry αν κατάλαβα καλά….
Αν δεν ξέρει η μπάντα τι ήχο πρέπει να βγάλει και θέλει θα ξέρει ο P.Aτζής ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
Noise Maker
New Member
New Member
Noise Maker


Αριθμός μηνυμάτων : 14
Join date : 29/12/2008

Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Live-αδικα της πόλης...   Live-αδικα της πόλης... - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιαν 01, 2009 5:05 pm

Δυστηχός η μπάντα πολλές φορές δεν ξέρει τι ήχο θέλεις
να βγάλει.
Εχουν δει τα ματάκια μας....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Live-αδικα της πόλης...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Amstel live
» live!
» Οι φωτογραφιες απο το Live!!!
» ποστάρετε τα Live σας...
» Διαφήμιση των live απο τα μαγαζιά...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μουσικό Forum Ιωαννίνων :: Γενικα στο Forum :: -Μουσικά Θέματα... :: -Liveαδικα και θέματα πόλης-
Μετάβαση σε: