Μουσικό Forum Ιωαννίνων
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


 
ΦόρουμPortalArticlesΕικονοθήκηLatest imagesΑναζήτησηRulesΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» one step from the edge - Sinking in Silence (2023)
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Emptyαπό Crowdance Τετ Νοε 01, 2023 3:40 pm

» Ο Sakis Gouzonis κυκλοφόρησε το 15ο άλμπουμ του
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Emptyαπό Electronica Κυρ Ιαν 01, 2023 8:45 am

» Sakis Gouzonis - Sweet Freedom
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Emptyαπό Electronica Παρ Ιουλ 29, 2022 10:15 pm

» One step from the edge - The Deafening Silence (2020)
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Emptyαπό Crowdance Παρ Ιουλ 10, 2020 9:02 am

» One step from the Edge - Believe (2018)
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Emptyαπό Crowdance Κυρ Μαρ 29, 2020 7:10 pm

» Sakis Gouzonis - 8ο ηλεκτρονικό μουσικό άλμπουμ
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Emptyαπό Electronica Τρι Ιουν 23, 2015 5:52 pm

» Crowdance Digital Promo Cd “New World Order”
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Emptyαπό Crowdance Δευ Νοε 03, 2014 12:48 pm

» ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Emptyαπό music4u Δευ Μαρ 03, 2014 7:17 pm

» Kettavan Song Kanne Kannil Kadhal Vaithu Free Mp3 Rapidshare
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Emptyαπό  Πεμ Δεκ 19, 2013 3:58 pm

» ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ! Νέο site
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Emptyαπό music4u Τρι Ιουλ 09, 2013 9:02 pm

Φιλοι του Forum!!!

 

 Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!

Πήγαινε κάτω 
+2
James Basdanis
Stathis Chouliaris
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΤετ Ιαν 28, 2009 8:30 pm

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα..... από την Epirus Press!!!....
Εγώ συμφωνώ με τον Βασίλη σε όλα.....και χωρίς λόγια......γιατί με εκφράζει απόλυτα..... Wink
αν παρεκτραπεί το θέμα.....θα κλειδωθεί.

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! T151-14

παραθέτω και το link της Epirus Press

http://www.epiruspress.com.gr/teuxi/t151.pdf
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΤετ Ιαν 28, 2009 9:36 pm

Το δημοσίευσε ο τρελας????
Οοοοοοοοο...Χοντρο...
Αλλα τα "αξιζει τα λεφτά" του!

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Danny Dangerous
Gate Keeper
Gate Keeper



Αριθμός μηνυμάτων : 72
Join date : 21/12/2008

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΤετ Ιαν 28, 2009 10:34 pm

Λοιπόν το συγκεκριμένο αρθρο δεν τελειωνει εδω... εχει κι αλλο και πιο εενδιαφερον.. θα παρει αλλα δυο τευχη πιστευω, ισως και περισσοτερα


στο φεις μπουκ το Σαββατο θα το δημοσιευω ολοκληρο. θα παρετε και το λινκ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
peri22959
Moderator
Moderator
peri22959


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 40
Τόπος : Argostoli

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΚυρ Φεβ 01, 2009 9:16 pm

Πολύ καλό το άρθρο Βασίλη, μέσα σε λίγες γραμμές κατάφερες να αποτυπώσεις μια κοινωνική πραγματικότητα, μιας και οι χαραχτήρες του διαλόγου δεν είναι απλά μονάδες, αλλά μπορείς να πεις ότι εκφράζουν μερίδες ανθρώπων που πάνω κάτω έχουν τον ίδιο τρόπο σκέψης και δράσης.

Διαβάζοντας το άρθρο σε πρώτη ανάγνωση μου γεννήθηκαν αυθόρμητα δύο προβληματισμοί (σε δεύτερη υπάρχουν και άλλοι αλλά εδώ θέλω να σχολιάσω αυτούς τους δύο).
Θα μπορούσα πηγαία να δηλώσω ότι είμαι κατά της βίας γενικά… εάν ήμουν τριών χρονών και ο εγκέφαλος μου δεν είχε αναπτυχθεί αρκετά ακόμη ώστε να μπορεί να επεξεργάζεται κριτικά τα ερεθίσματα που δέχεται από το περιβάλλον. Με μια προσεκτικότερη ματιά , μια τέτοια γενική δήλωση χρήζει άκρας επικινδυνότητας. Υπάρχουν πολλές μορφές βίας, δηλαδή το να κλείνεις με μπλόκο έναν δρόμο ή να κάνεις μια κατάληψη σε μια σχολή παρεμποδίζοντας του φιλομαθείς φοιτητές από τα μαθήματα τους, είναι αναμφισβήτητα μορφές βίας από τη στιγμή που περιορίζεις τις ελευθερίες και τα δικαιώματα των άλλων. Πρέπει να εξετάζουμε βέβαια τις συνθήκες κάτω από τις οποίες μια μορφή βίας γεννιέται. Ας πούμε για παράδειγμα ότι στην Ελλάδα της δεκαετίας του 1970 υπήρξε μια βίαιη συμπεριφορά και δεν αναφέρομαι στους συνταγματάρχες που κατάλυσαν την δημοκρατία, αλλά στην κατάληψη του πολυτεχνείου. Εάν δεχτούμε λοιπόν ότι η κατάληψη μιας σχολής είναι βιαία συμπεριφορά, τότε πρέπει να καταδικάσουμε και όλους τους φοιτητές για την δράση τους, παρόλο που έγιναν η αφορμή για την πτώση της χούντας. Το επόμενο βήμα είναι να αφήσουμε ένα στενό μουστάκι κάτω από τη μύτη και να υψώνουμε φασιστικά το χέρι φορώντας περιβραχιόνια με αγκυλωτούς σταυρούς, φωνάζοντας πιάστε τα μπάσταρδα του Μάη του ‘68 . Φαντάζομαι ότι είναι προφανής η αντίφαση και ο ειρωνικός τόνος της προηγούμενης δήλωσης. Λακωνικά, δεν μπορώ να καταδικάσω κανέναν καταπιεσμένο που εξεγείρεται απέναντι σε οργανωμένα συμφέροντα και ολοκληρωτικά καθεστώτα. Για να μην παρεξηγώ, δεν είμαι υπέρ της δράσης ας πούμε της 17 Νοέμβρη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορώ να καταδικάσω γενικόλογα τη βία, κάτι τέτοιο είναι αφελές και επικίνδυνο. (Το θέμα θέλει περισσότερη κουβέντα και καλό θα ήταν να έχει δικό του topic, δεν λέω παραπάνω γιατί είμαστε στις μουσικές συζητήσεις και θα το κλειδώσει ο ΣτάθηςLaughing Laughing .)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
peri22959
Moderator
Moderator
peri22959


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 40
Τόπος : Argostoli

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΚυρ Φεβ 01, 2009 9:19 pm

Όσον αφορά το τι εκφράζει η μουσική, συμφωνώ με τους 33 και 44, για να μην επαναλαμβανόμαστε. Η μουσική σίγουρα εκφράζει πολύ περισσότερα πράγματα από τον ρομαντισμό και την αθωότητα που κρύβεται μέσα μας, δεν μπορεί όλοι οι συνθέτες να είναι ή αθώοι, ή ρομαντικοί, άρα κάτι τέτοιο αντανακλάται και στα μουσικά έργα που ευτυχώς είναι πολυσυλλεκτικότερα.

Το θέμα εδώ όμως που με απασχολεί δεν είναι τι εκφράζει η μουσική, αλλά πως την χρησιμοποιούν οι φορείς της που είναι οι μουσικοί. Όταν την αντιμετωπίζουν ως μέσω αυτοπροβολής, ικανοποιώντας την ματαιοδοξία τους, τότε δεν είναι τίποτα παραπάνω από διασκεδαστές και το μόνο που καταφέρνουν να διασκεδάσουν, παροδικά, είναι τα κόμπλεξ και οι φοβίες τους. Κάθε σοβαρό μουσικό έργο εκφράζει κάτι, έχει ένα λόγω ύπαρξης, που τον ξέρει πρωτίστως ο συνθέτης και τον ερμηνεύει υποκειμενικά ο ακροατής. Ακόμη και διασκευές εάν παίζουμε εκφράζουμε τις ιδέες κάποιου έργου, δεν μπορούμε λοιπόν να παίζουμε ‘είμαι δεκαεξάρης σας γαμώ τα λύκεια’ σε δεξίωση που διοργανώνει η Γιαννάκου(γιατί δεν πρόκειται να μας καλούσαν), αν και κάτι τέτοιο για μένα θα ήταν ένα πολύ όμορφο θέαμα! Φανταστείτε να παίζουμε το Bella Ciao σε προεκλογική συγκέντρωση του Μουσολίνη, ή να παίζουμε νεορλεάνικο blues σε μυστικό φεστιβάλ των Κου Κλουξ Κλαν. Θα μπορούσαμε φυσικά να το κάνουμε, να τρώγαμε ντομάτες και αυτό θα ήταν αξιοζήλευτη πράξη. Στην συγκεκριμένη όμως περίπτωση δεν νομίζω ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο. Δηλαδή η επιλογή του ρεπερτορίου, ας πούμε σε ένα σκυλάδικο, δεν γίνεται με βάση κάποια ιδεολογικά κριτήρια ή έστω με μια στοιχειώδη αισθητική που προϋποθέτει κάποια μουσική παιδεία, αλλά γίνεται με χρηματοοικονομικά κριτήρια, που έχουν να κάνουν κατά βάση με την όσο το δυνατό μεγαλύτερη κατανάλωση στο μαγαζί. Εάν θεωρούμε ότι σκοπός της μουσικής είναι να γεμίσει η τσέπη του εκάστοτε μαγαζάτορα και να ικανοποιήσουμε το εγώ μας από τα οφθαλμόλουτρα, τότε σίγουρα έχουμε πετύχει τους στόχους μας και είμαστε μεγάλοι καλλιτέχνες.

Ως μουσικοί κρινόμαστε από τις επιλογές μας. Είναι απολύτως σεβαστή η επιλογή του καθένα να παίζει για την χρυσή αυγή με το αντίστοιχο ρεπερτόριο, αρκεί να το κάνει συνειδητά και να γνωρίζει εκείνη την στιγμή τι εκφράζει με αυτή του την πράξη και αναλόγως θα κριθεί. Το να παίζεις όμως οπουδήποτε χωρίς να σε αφορά, αυτό σε καθιστά μη σκεπτόμενο άνθρωπο και είναι ακόμη χειρότερο από το να παίζεις για την χρυσή αυγή, γιατί τουλάχιστον εκεί υπάρχει μια λογική(λέμε τώρα) και ένα σκεπτικό(λέμε τώρα) που σε έχει οδηγήσει να καταλήξεις εκεί. Δηλαδή στην δεύτερη περίπτωση σκέφτεσαι, αν και λανθασμένα κατά τη γνώμη μου, αλλά σκέφτεσαι, στην πρώτη δεν μπαίνεις καν στον κόπο. Αυτή η στάση μου θυμίζει πολύ τους διάφορους τσαρλατάνους στις αυλές των βασιλιάδων που έκαναν την παράστασή τους μόνο και μόνο για να περάσουν καλά οι ευγενείς και ο βασιλιάς, αναλώσιμοι ‘καλλιτέχνες’ δηλαδή, που αν δεν άρεσαν στο βασιλιά τους κρεμάγανε, δεν θα υπήρχε και καμιά σπουδαία απώλεια πνεύματος(μην σας μπαίνουν όμως ιδέες).

Κάθε μουσικός όταν ανεβαίνει σε μια σκηνή έχει κάτι να πει, καταθέτει ένα κομμάτι της ψυχής του και της δουλειά του. Με βάση αυτή την δουλειά διαμορφώνει και ένα αντίστοιχο κοινό. Όταν η δουλειά γίνεται δουλεία και ο μουσικός σκλάβος διαφόρων γλεντζέδων που έχουν έρθει να ανέβουν στα τραπέζια, τότε σίγουρα ο μουσικός χάνει τον αυτοσεβασμό και την αξιοπρέπειά του και μετατρέπεται από καλλιτέχνης σε τσαρλατάνο. Όταν υποτιμάμαι, εμείς οι ίδιοι αυτό που κάνουμε και εκφράζουμε, τότε σίγουρα θα μας υποτιμήσει και ο θεατής. Από τσαρλατάνους στις μέρες μας έχουμε μπουχτίσει, φτάνει πια αυτή η πνευματική ένδεια, φτάνει πια η κάθε άφωνη(Μπετζετάκου, Αλεξανδράτου….) να πουλάει σάρκα για μουσική, προωθώντας ένα βούρκο ιδεών.

Καλώ όλους σας σε συναυλία διαμαρτυρίας. Θα παίζουμε γυμνοί με μια κιθάρα να καλύπτει τη γύμνια μας το God Save The Queen, χωρίς να καταλαβαίνουμε την ειρωνεία του στίχου. Απαραίτητη προϋπόθεση το κοινό να είναι φιλοβασιλικοί, δοσίλογοι και χαφιέδες. Έχω την πεποίθηση ότι η συναυλία θα είναι sold out.Laughing Laughing Laughing

ΤΣ Σορι Danny αλλά δεν μπορούσα να περιμένω για το υπόλοιπο άρθρο, αναμένω αγωνιωδώς να το διαβάσω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΠεμ Φεβ 05, 2009 6:32 pm

1ον φίλε στάθη επρεπε να μουτζουρώσεις το όνομα της κοπελάς που εμφανίζεται σε κάποια φάση στο κείμενο,αν και δεν ήθελε πολυ φαντασία....

Λοιπόν με απόλυτη συμπάθεια ως προς τα μέλη,αλλά σε πλήρη αντίθεση, θα μου επιτρέψεται να είμαι λίγο σκληρός.
1ον:Ως πολύ παλιός στη φάση προσωπικά δεν δέχομαι ιδεολογήματα ως προς τι είναι το rock και ιδιαίτερα πολιτικά ιδεολογήματα.Το Rock διαχρονικά έχει εκφράσει τα πάντα.Απο το απόλυτο τίποτα μέχρι την πιο βαθιά σκέψη.Απο τα άκρα αριστερά μέχρι τα ακρα δεξιά.Απο την ειρήνη μέχρι τον χουλιγκανισμό.Και μη πει κανείς οτι ο π.χ ο Zakk Wylde,οι Wasp(σε φάσεις) δεν είναι rock!Όπως και το χουλιγκανίστικο oi είναι κοντά στο punk και όλα αυτα στην τελική είναι rock είτε μας αρέσει είτε όχι.

2ον!Όσο υπαρχουν σοβαροί μουσικοι που γουστάρουν να παίζουν και να γράφουν σκυλάδικα θέλετε δεν θέλετε είναι μουσική η οποία έχει μια αξία.Και ας προσωπικά τα σιχαίνομαι.

3ον:Τα κλαρινά τα σιχαινομαι και τα βαριέμαι πολυ όμως.Αυτο δεν σημαίνει οτι δεν είναι παραδοσιακή μουσική της Ηπείρου την οποία το λιγοτερο θα έπρεπε να αναγνωρίζουμε και να σεβόμαστε και σε κάποιο βαθμό να προωθούμε.Και ας καταλάβουμε επιτέλους οτι κάποιοι ανθρωποι εέναι άλλης νοοτροπίας και παιδείας και όχι με την κακή έννοια.

Και κάποια πράματα ως προς την εκδήλωση στη Δόμπολη που εστω και τελευταία στιγμή πήραμε και μεις μέρος.Άλλο το ενάντια στην κρατική βία και άλλο το μπατσοι-γουρούνια-δολοφόνοι.Το 1ο εμένα με εκφράζει το 2ο όχι.Και είναι πολυ διαφορετικά αυτά τα 2.

Και κάτι άκόμα.Στο κείμενο φωτογραφίζεται η Δ.Α.Π.Δεν κατάλαβα υπάρχει κάπου που λέει οτι δεν θέλουμε ΔΑΠίτες στο φόρουμ.Η αν έρθουν θα πρέπει να κρύβονται η να ντρέπονται για αυτό που είναι.Και για να μη παρεξηθώ σε προσωπικο επίπεδο είμαι αντινεοδημοκράτης όσο δεν παέι.Απλά αυτή η νοοτροπία δεν μ'αρεσει.

Η κοπέλα αν και δεν την ξέρω προσωπικά καλά τα είπε αν και θα μπορούσε και καλυτερά.Καλύτερα θα ήταν να κρατήσουμε την επαναστιτικότητα μας για μας και τις οργανώσεις μας που ξέρουμε οτι συμφωνουν με μας σε επίπεδο δράσης.Αλλιώς θα δούμε το κόσμο να μας βλέπει σαν μουσικό παραρτημα της Α.Κ. και αριστερών κινήσεων.Και αν θέλουμε τόσο πια να έχουμε πολιτικό λόγο και δράση ας γίνει και ένα πολιτικό foroum ιωαννίνων το οποίο να έχει και δράση στη πόλη με συναυλιές και με ομιλίες εκδηλώσεις κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΠεμ Φεβ 05, 2009 6:39 pm

Billy...
Εχω δαιβασει ολο το κειμενο...(και αυτο που λειπει...)!!!
Εχουν υποθει πραγματα που εμενα με θυγουν ...(Πχ Αιμα - Τιμη - Χ...Α...η) που τα επικροτουσε η κοπελα εκφαρζοντας την...λεγοντας πες τα πες τα...τετοια στοιχεια οχι δεν πρεπει να υπαρχουν σε αυτο το φορουμ αλλα ουτε καν σε ολακερη την κοινωνια!!!

μην προτρεχεις...
wait...
and you will see! Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΠεμ Φεβ 05, 2009 6:41 pm

Sorry...υπαρχει στο παρον κειμενο! Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΠαρ Φεβ 06, 2009 11:00 am

Καλημέρα σε όλους!!
man αυτός που γράφει ένα άρθρο αναλαμβάνει την ευθύνη, υπογράφοντας το....
δεν είναι ανυπόγραφο το άρθρο αρα γιατί να σβήσω το όνομα?

Όχι skarlito το σκυλάδικο δεν είναι μουσική… υποκουλτούρα ίσως....
Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτό... όπως ζουν δισεκατομμύρια
άνθρωποι στον πλανήτη.... Wink Wink
Το αν παίζουν καλοί «μουσικοί».....με αφήνει παγερά αδιάφορο....
Ο «μουσικός» του σκυλάδικου μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον πατροκτόνο...
που ζητά την κατανόηση του δικαστηρίου γιατί είναι.... ορφανός Laughing Laughing Laughing

όσον αφορά την παραδοσιακή μουσική και δη τις ηπείρου....εγώ την λατρεύω....
Αλλά αυτό που παίζετε... και όπως παίζετε... στα σημερινά πανηγύρια....
δεν είναι παραδοσιακή μουσική.... και δεν μπαίνω στον κόπο ούτε να τη χαρακτηρίσω....

αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για την ηπειρώτικη μουσική υπάρχει
και ένα βιβλίο μελέτη του δασκάλου Κ. Λώλη «μοιρολόι και σκάρος»
από το κέντρο μελέτης ηπειρωτικής και βαλκανικής μουσικής παράδοσης

με το μοιρολόι έχω ασχοληθεί ενεργά αρκετά χρόνια...
γράφοντας δικές μου συνθέσεις....και συγκεντρώνοντας πολλά....
κυρίως για να μπορέσουν να καταγραφούν.....μπας και διασωθούν.....

Βάζω φότο μια «πάρτα» από μια δικιά μου σύνθεση..... μοιρολοι....

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! 1_0001

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! 1_0002

Τώρα με τα κόμματα.... ότι θέλει είναι ο καθένας και δεν ασχολούμαι....τους βαρέθηκα....κλπ κλπ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΠαρ Φεβ 06, 2009 3:16 pm

Μ'αρέσει πάντως που είμαι ο ερειστικός σε αυτό το forum.

Καλά για το όνομα το ανέφερα αφού του ξέφυγε του τυπά που το έγραψε έλεγα να έμενε εκεί γιατί όλοι έστω σαν φάτσες γνωριζόμαστε και δεν θα ήταν ωραίο για την κοπέλα.Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί.Το ξαναδιάβασα και κάτι για Χρυσή Αυγή δεν είδα να λεέι η κοπέλα.Αν λέει κάτι αργότερα δεν το ξέρω.Εγω κρίνω αυτό που διαβάζω και το πως ξεκινάει αυτός ο διάλογος.και ο 33 και 44 λένε καποιες τρελές μπαρούφες κατ'εμέ.Και ειδικά τι είναι rock και τέτοια που μου θυμίζουν όταν είμασταν 15 και το παίζαμε antitrendy κοντρα στο ρεύμα κτλ.

Εντάξει εννοείτε πως το rock έχει παίξει και τέτοιους ρόλους αλλά μην τρελενόμαστε κιόλας.Και εδώ να θέσω και το θέμα της κουλτούρας και της υποκουλτούρας που ανέφερε ο Στάθης.Π.χ. 3 πολύ αγαπημένες μου μπάντες και απο τις πιο πετυχημένες στο rock είναι οι ac\dc,motorhead,wasp.Ειλικρινά τώρα κομματια όπως το hard as a rock,killed by death,Don't cry(just suck) είναι τρελή κουλτούρα ε?Υποκουλτούρα είναι απλά γουστάρω απίστευτα.Και η λίστα είναι ατελείωτη!Για αυτό σας λέω μην τρελενόμαστε κιόλας και εμεις οι ροκάδες έτσι και αλλιώς.

Όταν ανέφερα κλαρίνα εννοούσα καθαρά ηπειρώτικη μουσική αυτή που ακούμε στα γλέντια,όχι στα πανηγύρια.Αν και όλα έχουν τη φάση τους αν την βρίσκεις.Και αυτά που λέμε για κάποιες κατηγορίες μουσικών το ίδιο μπορούν και αυτοί για μας αν θέλουν.Παράδειγμα έφερα παραπάνω.Εντάξει να μην το παίζω και γω ιστορία και ανοιχτόμυαλος κτλ για τον π.... τα θεωρώ και γω τα σκυλάδικα και τα πανηγύρια αλλά σέβομαι κάποιους ανθρώπους.Εχω φίλους που ξέρουν πολλα κιλά μουσικη και έχουν τρελό αυτι και μου λένε εγώ γουστάρω να παίζω σκυλάδικα και οτάν βγαίνω σε τέτοια μαγαζια πηγαίνω.Ποιος είμαι εγώ που θα του πω οτι είναι για τον π... και υποκουλτούρα.

Και όσο αφορά την Χρυσή Αυγή.Θέλουνε τρελές μάπες τα μπ..... και εννοείτε μακριά από μας.Το ίδιο όμως και για όλες της ομάδες που χρησιμοποιούν βία ως μέσω εκφρασης της αντίθεσης τους.Για αυτό προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τους δεξιούς αλλά μόνο με τους ακροδεξιούς.Και για την κοπέλα δεν ξέρω αλλά δεν μου κάνει για τέτοια φάση.Αλλιώς δεν θα θα ασχολούταν απο την αρχή πιστεύω.Δεν ξέρω τι λεέι παρακατω αλλά αν την προκάλεσαν μπορεί να είπε 5 πράματα ετσι για να την πει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΠαρ Φεβ 06, 2009 4:07 pm

Παράθεση :
Εχω φίλους που ξέρουν πολλα κιλά μουσικη και έχουν τρελό αυτι και μου λένε εγώ γουστάρω να παίζω σκυλάδικα και οτάν βγαίνω σε τέτοια μαγαζια πηγαίνω.Ποιος είμαι εγώ που θα του πω οτι είναι για τον π... και υποκουλτούρα.


Δηλαδή ρε man στην ίδια κατηγορία θα βάλουμε τους φίλους σου
που παίζουν σκυλάδικο (και όπως λες το ευχαριστιούνται κιόλας)
με τους ανθρώπους που σπούδασαν μουσική και κάνουν ερεύνα, μελέτες
σε όλα τα είδη μουσικής?
τους ανθρώπους τους σέβομαι σαν ύπαρξη και μόνο.....τους «μουσικούς» αυτούς όχι...αρκετά τους ΑΝΕΧΤΗΚΑΜΕ όλα αυτά τα χρόνια....ΕΛΕΟΣ!!!
αν ξέρουν πολλά κιλά μουσικής....πες τους να πάνε τα ξεφορτώσουν στο μέγαρο.....τα έχουν ανάγκη......
και ένα συμπαθές τετράποδο έχει τεράστια αφτιά...αλλά μουσική δεν ξέρει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΠαρ Φεβ 06, 2009 6:09 pm

καλα ποιος σου είπε εσένα οτι δεν μελετάνε μουσική η δεν έχουν σπουδάσει μουσική η δεν τους ενδιαφέρει η μουσική γενικά.Ειδικά οι πληκτράδες σε αυτη την κατηγορία, αρκετοί έχουν πολλές γνώσεις και πτυχία σε κλασσική μουσική.Τι θα πει τους ανεχτήκαμε δεν καταλαβαίνω.Στο κεφαλι μας κάθονται η στο σπίτι μας μενουν?Στην τελική την δουλειά τους κάνουν και δεν μας πέφτει και λόγος.Τωρα για ποιος ξέρει μουσική και ποιος δεν ξέρει...σόρρυ αλλά δεν μου λέει κάτι.Ολα αυτά μου θυμιζουν κουβέντες που κάναμε μικροι για το αν το black metal είναι μουσική η όχι,οτι το punk είναι σκατά,οτι το AOR είναι gay κτλ.

Όπως είπα και πριν μην τρελαινόμαστε χωρίς λόγο.Ας χαλαρώσουμε λίγο...Και προπάντως μην νομίζουμε οτι κάνουμε κάτι τόσο σπούδαιο(προτιμώ την λέξη όμορφο) η οτι εμείς είμαστε σπουδαίοι κτλ.

Και κάτι ακόμα,πόσοι εδώ μέσα πιστεύεις οτί έχουν σπουδάσει μουσική κάνει έρευνες,μελέτες σε όλα τα είδη της μουσικής?εσύ έχεις κάνει?Αν είναι να χωριστούμε σε κατηγορίες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zozzy
Member
Member
Zozzy


Αριθμός μηνυμάτων : 79
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 46
Τόπος : Γιάννενα

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΠαρ Φεβ 06, 2009 6:58 pm

Το ότι μερικοί παίζουν σκυλάδικα χωρίς την παραμικρή γνώση μουσικής είναι γεγονός. Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα και ειδικά στην επαρχία για να μπορέσεις να ζήσεις από τη μουσική κατά 90% θα καταλήξεις στα σκυλάδικα. Στους περισσότερους που παίζουν σκυλάδικα δεν τους αρέσουν αυτά που παίζουν, το ωραίο είναι ότι αυτοί είναι και οι καλύτεροι μουσικοί στο χώρο. Δεν πιστεύω να υπάρχει άτομο που να πήγε ωδείο για να μάθει κιθάρα π.χ.με σκοπό να παίζει όλο τα βράδυ τις ίδιες συγχορδίες σε σκυλάδικο, μόνο τις βαριεστημένες φάτσες τους να δεις καταλαβαίνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.business-solution.com.gr/
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΠαρ Φεβ 06, 2009 7:01 pm

Zozzy έγραψε:
Το ότι μερικοί παίζουν σκυλάδικα χωρίς την παραμικρή γνώση μουσικής είναι γεγονός. Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα και ειδικά στην επαρχία για να μπορέσεις να ζήσεις από τη μουσική κατά 90% θα καταλήξεις στα σκυλάδικα. Στους περισσότερους που παίζουν σκυλάδικα δεν τους αρέσουν αυτά που παίζουν, το ωραίο είναι ότι αυτοί είναι και οι καλύτεροι μουσικοί στο χώρο. Δεν πιστεύω να υπάρχει άτομο που να πήγε ωδείο για να μάθει κιθάρα π.χ.με σκοπό να παίζει όλο τα βράδυ τις ίδιες συγχορδίες σε σκυλάδικο, μόνο τις βαριεστημένες φάτσες τους να δεις καταλαβαίνεις.

+1000 Exclamation στον Zozzy!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΠαρ Φεβ 06, 2009 7:34 pm

Παράθεση :
Στην τελική την δουλειά τους κάνουν


εκεί είναι η μεγάλη διαφορά....
εσύ θεωρείς τη μουσική δουλειά και εγώ τέχνη...

man έχω δουλέψει 15 χρόνια νύχτα και ξέρω πολύ καλά τι «ξέρουν» και πόσο μελετάνε.... Wink


Παράθεση :
Και κάτι ακόμα,πόσοι εδώ μέσα πιστεύεις οτί έχουν σπουδάσει μουσική κάνει έρευνες,μελέτες σε όλα τα είδη της μουσικής?εσύ έχεις κάνει?


αρκετοί από όσο γνωρίζω....
αν θες βιογραφικό να σου στείλω...
Εσένα θα σου άρεσε στο αντικείμενο που σπούδασες....να διεκδικούν θέσεις εργασίας....άνθρωποι ημιμαθείς απλώς επειδή ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι γνωρίζουν....
Να πάω και εγώ να διδάξω φυσική... γιατί μου είπαν κάποιοι φίλοι μου ότι γνωρίζω.... και έχω κάνει και στο σχολείο....

Δεν χρειάζεται να χωριστούμε σε κατηγορίες.... απλώς να αναλαμβάνουμε την ευθύνη του λόγου μας...


Συμφωνώ απόλυτα με τον zozzy Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΣαβ Φεβ 07, 2009 4:25 am

Ειδικά για όσους με γνωρίζουν,και ειδικά απο θεσσαλονίκη πλευρά και ξέρουν ποιος είμαι και πως έχω αντιμετωπίσει τη μουσική μέχρι σήμερα ξέρουν πως μόνο ως δουλειά δεν έχω αντιμετωπίσει τη μουσική.Αν θες σου στέλνω και βιογραφικό.μπορεί να μην είμαι 15 χρόνια στη νύχτα αλλά είμαι 14 χρόνια στη φάση.Απο πολύ παιδάκι και να είσαι σίγουρος οτι έχω δει πολλά πράματα στο χώρο.και ειδικά σε μια πόλη όπως η θεσσαλόνικη που έχει σκηνή με πολλα είδη και με πολυ αξιόλογα άτομα.Και μια ερώτηση.σου αρνήθηκαν θέση εργασίας σε σκυλάδικο και τη δώσανε σε ημιμαθή;Και αν έγινε κάτι τέτοιο τοσο πολύ σε ένοιαξε;Να τσατίζεσαι ρε συ όταν ημιμαθεις(αν και δεν μ'αρεσει ο όρος) παίρνουνε παραπάνω απο σένα, κλείνουν πιο πολλές εμφανίσεις, με μπάντες στο είδος και ύφος με την δικιά σου(που μου αρέσετε και πολύ και ειδικά ο αχιλλέας) επείδη είναι πιο μέσα στα κόλπα.Τζάμπα ασχολήσε αν θες την γνώμη μου με δάυτους.

zozzy δεν διαφωνώ πουθενά μαζί σου.ίσα ίσα.Και αυτό είναι κατάντια.Να κάνεις κάτι που δεν γουστάρεις μόνο και μόνο για να βγάλεις κανα φράγκο.Και όχι μόνο για τα σκυλάδικα.Και τα εντεχνάδικα κτλ.Αν δεν γουστάρεις δεν γουστάρεις οτι και να ναι.και προσωπικά ένας λόγος που ασχολούμαι με τα μαθηματικά είναι για να μην χρειαστεί να μπλέξω για κανένα λόγο με σκυλάδικα,εντεχνάδικα και τέτοια.Αυτό όμως δεν αναιρεί και οτι υπάρχουν τύποι με πολλές μουσικες γνώσεις που για διάφορους λόγους τι βρίσκουν.Όταν βρουν ελεύθερο χρόνο θα πάνε σε ένα τέτοιο μαγαζί θα πετάξουν λουλούδια θα γνωρίσουν κανα γκομενάκι θα καπνίσουν και κανα τσιγάρο.Ναι οκ δεν είναι και ότι πιο καλλιτεχνικό αλλά so what?Λες και το sex-drugs-r'n'r που υπήρχε κάποτε ήταν επιστήμη.Γούστα βγάζανε οι άνθρωποι και παίζανε και τις ίδιες συγχορδίες συνέχεια.

Για να μην παρεξηγηθώ ουτε σκυλάς είμαι ουτε καν αντέχω ένα 15λέπτο σε τέτοια μέρη.hardrocker,Heavymetalas είμαι και έχω μια αγάπη στο prog αλλά dead soul tribe φάση(απο κει είναι και η pic μου),Pain of salvation,Psychotic Waltz κτλ.και παρεπιπτόντως λυώνω τρελά τους pretty maids τώρα τελευταία.Απλά υπερασπίζομαι πάντα την ύπαρξη της άλλης άποψης και κουλτούρας όσο και αν προσωπικά είμαι στην "άλλη" πλευρά.και σε αυτους τους χώρους πολλες φορές γνωρίζεις πολύ πιο τίμιο κόσμο και πολύ λιγότερο ψωνισμένο απο οτι στους πιο δικούς μας κύκλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
James Basdanis
Moderator
Moderator
James Basdanis


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Join date : 16/12/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Ιωαννινα - Βολος

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΣαβ Φεβ 07, 2009 9:47 am

Νομιζω οτι το θεμα σκυλαδικο το εχουμε ξαναπει...δεν ειναι θεμα αδιαβαστων μουσικών...ειναι ενα θεμα μη-παιδείας...αν σε αυτη τη Γ@μοχώρα είχαμε ελάχιστω ίχνος παιδείας

1ον Δεν θα υπήρχαν τέτοια είδους σκουπίδια (ή θα υπηρχαν στο περιθώριο)

2ον Οι μουσικοί θα ήταν εργαζόμενοι και όχι χομπίστες οπως αντιμετωπίζονται τωρα απο την κοινωνία(αν δεν παίζουν σε σκυλάδικο)

3ον Δεν θα υπηρχαν φαινόμενα τύπου Χ@τζηγιάννη(πρώτη και τελευταία φορά αναφέρεται ααυτο το όνομα αυτο στο forum,να μην ξαναγίνει)

4ον Οι μ@λ@κες θα ήταν ακομη μ@λ@κες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.jamesbasdanis.gr
Stathis Chouliaris
electric guitarist & composer - Moderator
electric guitarist & composer - Moderator
Stathis Chouliaris


Αριθμός μηνυμάτων : 316
Join date : 16/12/2008
Τόπος : great deep-sunrise

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΣαβ Φεβ 07, 2009 10:22 am

ρε skarlito από τα γραφόμενα σου φαίνεσαι έξυπνο άτομο Wink
δεν εννοούσα ότι θα μου φάνε τη θέση στο σκυλάδικο η θα χάσω μερικά live….(αν και από σκυλάδικα και συναφείς χώρους, έχω κάθε χρόνο 5-6 προτάσεις... δεν πάω πλέον γιατί βαρέθηκα...)
που στο κάτω-κάτω είναι ιδιωτικός τομέας.... και όποιον θέλει παίρνει ο άλλος....
μιλάω για το δημόσιο και τις λαμογιές που έχουν εφεύρει οι πολιτικοί για να αλιεύουν ψήφους....
πχ για να σε ενημερώσω...
ξέρεις ότι ο οποιοδήποτε με μια απλή βεβαίωση του 105 μπορεί να δηλώσει
εμπειροτέχνης στο μουσικό όργανο που ξέρει και να προσληφτεί ως
ωρομίσθιος – αναπληρωτής στα μουσικά γυμνάσια, λύκεια τις χώρας?
Δεν κλέβουν θέσεις εργασίας από παιδιά που έχουν τελειώσει πχ το ΤΕΙ ηπείρου με γνωστικό αντικείμενο τα παραδοσιακά όργανα?
Θα το δεχόσασταν εσείς οι μαθηματικοί αυτό αν συνέβαινε στον κλάδο σας?
Είναι η Ελλάδα τελικά μπανανία?

Όσοι ασχολούνται ή θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά με την μουσική και το τονίζω ε π α γ γ ε λ μ α τ ι κ ά πρέπει να σπουδάσουν μουσική....
το ξαναγράφω για να καταλαβαινόμαστε..... δεν αναφέρομαι στους ερασιτέχνες.....
πχ ο Αχιλλέας που ανάφερες ότι σου αρέσει κιόλας....
κάνει με εμένα αρμονία και σολφέζ (είναι στο 2ο ειδικό)
κλασσικό πιάνο όπως και μορφολογία, ιστορία της μουσικής και χορωδία....

αντιπαραθέσεις πάντα θα υπάρχουν και αυτό είναι το άμορφο στη ζωή....
φαντάζεσαι πόσο μονότονος θα ήταν ο κόσμος μας αν συμφωνούσαμε όλοι?
σε περιμένω στην επόμενη συνάντηση του forum να τα πούμε και από κοντά... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stathischouliaris.gr
Zozzy
Member
Member
Zozzy


Αριθμός μηνυμάτων : 79
Join date : 17/12/2008
Ηλικία : 46
Τόπος : Γιάννενα

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΣαβ Φεβ 07, 2009 11:43 am

Stathis Chouliaris έγραψε:


Όσοι ασχολούνται ή θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά με την μουσική και το τονίζω ε π α γ γ ε λ μ α τ ι κ ά πρέπει να σπουδάσουν μουσική....

Συμφωνώ απόλυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.business-solution.com.gr/
skarlito
Member
Member
skarlito


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Join date : 21/12/2008

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!   Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!! EmptyΣαβ Φεβ 07, 2009 12:40 pm

Καλά ρε παιδιά εγώ δεν μίλησα για δημόσιο κτλ. στον γονίδη και σία αναφερόμουν.Αν το πας εκεί απο που να ξεκινήσουμε και που να τελείωσουμε.Το οτι τελείωσα τζαζ αρμονία και οταν γυρίσω θεσσαλονίκη θα συνεχίσω εναρχήστρωση πνευστά κτλ και για το κράτος απλά δεν υπάρχω,ούτε καν μια τυπική αναγνώριση.και άντε για μένα παει στο διάολο για ταλεντα όπως ο βασιλης ο λαγδας...τι να πεις.

Εντάξει υπάρχουν και εμπειρικοί που αξίζουν όλα τα λεφτά ως επαγγελματίες.π.χ. ray charles για να μην επεκταθώ σε μεταλαδες.Και ο Ζάικος νομίζω είναι εμπειρικός αλλά επαγγελματίας είναι.Το θέμα δεν είναι το πόσο σπούδασες για μένα αλλά στο πόσο γνωρίζεις ειδικά στη μουσική που τα ωδεία ειναι πολυ λειψά σε αυτη την κατευθυνση ειδικά στην ελλάδα.Ακόμα δεν έχω καταλάβει το κόμπλεξ τους απέναντι στο hard rock,metal(με όλα μα όλα τα παρακλάδια).Αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα που πάει πολύ μακριά.Όποιος θέλει ας κάνει topic.Είναι ωραίο θεματάκι.Η μουσική έχει πολλές διαστάσεις.Για κάποιες θα συμφωνήσω οτι χρειάζονται σπουδές αλλά για κάποιες άλλες δεν είναι απαραίτητο(π.χ.δισκογραφία) αν και δεν θα έβλαπταν.

Για μένα όταν ασχολήσε με κάτι απλά ψάξτο.δίαβασε βιβλία,άρθρα πειραματίσου από δω απο κει κτλ.καλύτερες σπουδές απο αυτό δεν υπάρχουν.Αν θέλεις να γίνεις δάσκαλος πχ σε σχολεία κτλ ειδικά στη μουσική δεν θα σου είναι και τίποτα να τελειώσεις μια αρμονία η ότι θέλουν.

Αν και ένα απο τα ωραία στη μουσική για μένα είναι οτι η λέξη επαγγελματίας είναι πολυδιαστατη.απο δισκογραφία μεχρι τεχνικός,από δάσκαλος μέχρι παραγωγος.έχει αν μην τι άλλο πολλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βασίλη Νάτσικα στην Epirus Press!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πολυ-παιγμένα Κομμάτια...
» ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ , 29/9/2010
» OI ZZ TOP στην Αθηνα!
» Μουσική στην Επαρχία...
» Οι ACDC στην Ελλάδα!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μουσικό Forum Ιωαννίνων :: Γενικα στο Forum :: -Συζητήσεις... :: -Περι Ανέμων-
Μετάβαση σε: